Сделките за замени на гори могат да бъдат развалени, каза пред журналисти главният прокурор Борис Велчев след заседанието на Съвета по сигурността към Министерския съвет.
Ние сме описали подробно в нашето становище как това може да стане, друг е въпросът, че прокуратурата не е органът, който може да го направи, посочи Велчев.
Той съобщи, че Министерството на земеделието и храните (МЗХ) може да заведе дело за всяка една от сделките по чл. 40 от Закона за задълженията и договорите. Текстът предвижда възможността договорите да бъдат обявени за недействителни поради договаряне във вреда на представлявания - министерството.
Миналата седмица главният прокурор посочи, че по тези дела
от прокуратурата са направили това, което е било в техните правомощия -
образували са досъдебни производства през пролетта на миналата година по по-голямата част от сделките.
При приключването на досъдебните производства в края на май са предписали на регионалните управления на горите да предприемат действия по развалянето на тези договори, заради тяхната неизгодност.
След писмо, изпратено от Европейската комисия, възникна опасност България да плаща стотици милиони евро, ако в Брюксел решат, че заменките на гори от предишното правителство на тристранната коалиция са били държавна помощ за частни лица.
На Съвета по сигурността са разгледани
варианти за действие
по отношение претенциите на Брюксел по заменките на гори.
Те са в няколко посоки, като първо ще се изиска от ЕК да бъде изпратен официалният превод на писмото на български език, каза земеделският министър Мирослав Найденов.
По този начин срокът от 20 дни ще започне да тече от момента на получаване на писмото на български език, коментира министърът.
От българска страна е поискана и техническа консултация с европейски експерти и тя ще се състои на 22 февруари, когато български експерти от Министерството на финансите и Министерството на земеделието и храните ще направят консултация с Главна дирекция "Конкуренция".
Другият обсъждан вариант е да се направи опит да се защитят тези заменки и да се поддържа тезата, че това не е държавна помощ, каза министърът.
По думите му почти всички участници в съвета са се обединили около становището, че е много трудно България да докаже пред ЕК, че това не е държавна помощ, имайки предвид факта, че има обвиняеми, като е възможно този кръг обвиняеми да се разшири.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!