Качественото правосъдие и концентрацията на отлични специалисти на едно място са основните моменти, залегнали в идеята за специализиран съд, обясни министърът на просъдието Маргарита Попова на кръгла маса днес.
Магистратите в него да имат поне 10 години стаж, 12 години да е минимумът за работещите в апелативните съдилища.
При неявяване на свидетел той да се довежда принудително по нареждане на съда на следващото заседание, а ангажиментите на защитниците по други дела за следващата насрочена дата по дело в този съд да не се взимат предвид.
Съдът да се произнася в срок не по-малко от 15 дни след последната дума на подсъдимия.
Това са част от предложенията за създаването на специализираните органи за справяне с организираната престъпност и корупцията, коментирани на кръглата маса.
Министър Попова обясни, че не става въпрос за извънреден съд, защото нямаме извънредна ситуация, а и освен това в "сегашния основен закон е разписана забрана за извънредни съдилища".
Готов законопроект може да има до месец
каза председателката на парламентарната комисия по правни въпроси Искра Фидосова.
Главният прокурор Борис Велчев отбеляза, че създаването на специализиран съд ще помогне за много по-категоричното професионализиране на съдиите, прокурорите и следователите, които ще участват в противодействането на организираната престъпност и оттам до по-добри резултати.
Той отбеляза, че няма опасения тази структура да се превърне във форма на саморазправа. Велчев обясни, че особените процесуални правила, по които ще работят и прокуратурата, и съдът, не се отклоняват особено от настоящото законодателство.
Той допълни, че специализирането на разследването няма да доведе до компромис с правата на гражданите. Ако бъдат изградени специализирани прокуратури сме готови да изпратим там най-подготвените си хора, декларира главният прокурор.
Министърът на вътрешните работи Цветан Цветанов посочи, че там трябва да работят
необременени и необвързани с всичко, което се случваше през последните 20 години отличници
Когато се заложи на хора, които имат своята професионална и етична подготовка, има резултати - в противен случай остава опасността от влизане в схемата на Красьо Черния, каза той.
Цветанов допълни, че днес берем плодовете на "една импотентна съдебна система".
За мен е важно да има истинска правораздавателна система за тежките, знаковите представители на организираната престъпност, обясни той и добави, че това ще бъде превенция за всички останали, които искат да започнат да се занимават с подобен вид престъпна дейност на по-високо ниво.
Трябва да започнем отнякъде, това е първата стъпка, поясни вицепремиерът и посочи, че
няма да има натиск върху магистратите, които ще работят в специализираните институции
от страна на изпълнителната власт.
Председателят на Върховния административен съд Константин Пенчев посочи, че една отделна специализирана структура ще работи по-бързо и по-ефективно, защото цялата й работа ще бъде насочена единствено към тази дейност.
По думите му е трудно всеки съдия да е специализиран в разглеждането на толкова тежка материя като делата за пране на пари например. Затова е необходима допълнителна специализация и обучение.
Зам.-председателят на Върховния касационен съд Гроздан Илиев обаче заяви, че е по-добре да се изградят специализирани отделения към определените съдилища
Набраният опит там ще позволи изграждането на отделна система след това, е неговото мнение. По думите му практическата реализация ще е изключително дълъг, труден и скъп процес.
Против идеята за специализиран съд се обявиха от Висшия адвокатски съвет
Председателката му, адвокат Даниел Доковска, заяви, че от него няма необходимост. Тя даде за пример Испания, където има такива съдилища, но причината е активната терористична дейност.
България не е поставена в такава ситуация, отбеляза тя и предложи да се изчака ефектът от промените в Наказателно-процесуалния кодекс (НПК).
"В общественото пространство се лансира идеята, че има препоръка на ЕК за това, но ясно трябва да се каже, че това не е вярно. Препоръките бяха насочени към досъдебното производство", коментира тя.
Колегите й съдии се съгласиха с мнението, че
подобен съд би бил безсмислен, ако не се постигне по-голяма ефективност в досъдебната фаза
Днес от "Атака" и Синята коалиция заявиха, че ще подкрепятсъздаването на новите специализирани структури.
Иван Костов коментира, че идеята цели възпирането и противодействието на организираната престъпност да става с присъди, а не без присъди, както може да се случи и сега.
Той посочи, че това би имало изключително силно превантивно значение, ако се знае, че държавата е в състояние да реконструира системата така, че да накаже извършителите и на най-сложните престъпления.
Скъпо е да има специализирани съдилища, но и щетите от престъпността са големи, каза още той.
Волен Сидеров заяви, че хората, които са против предложението, се страхуват да не бъдат подведени под отговорност. По думите му това са управлявалите досега партии, адвокатски представителства и съсловия, които са "защитавали тази организирана престъпност", "компрометирани организации" като "Отворено общество", както и "представители на новообразувани движения", които са дошли на обсъждането само да си направят пиар.
По-рано днес вътрешният министър каза, че специализираният съд ще бъде създаден до месеци. За това ще са необходими промени в Закона за съдебната власт и НПК, но философията на наказателното правораздаване няма да се променя, посочи той.
Цветанов обясни, че изискванията за избор на съдии в специализирания съд ще бъде както досега, но ще има допълнителни условия. Магистратите ще бъдат предлагани от министъра на правосъдието, но преди да се направи предложението, ще се извършва съответната проверка.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!