Ръководителят на Правната програма към Фондация "Отворено общество" Иванка Иванова заяви, че в изнесената до момента информация за нерегламентирани контакти на членове на Висшия съдебен съвет (ВСС) с разследван има достатъчно основания за сериозни престъпления.
Вчера главният прокурор Борис Велчев обяви пред ВСС, че са засечени разговори на трима членове на ВСС с разследвания за купуване на гласове за магистратски назначения Красимир Георгиев и назова техните имена - Стойко Стоев, Иван Димов и Пламен Стоилов.
Според публикации в печата днес, срещу 200 хил. лв. Красимир Георгиев осигурявал до 13 гласа на членове на ВСС при избор на ръководни постове в съдебната система. Борис Велчев отбеляза, че разследваният бизнесмен е имал контакти с 30 магистрати, половината от които са вече назначени на ръководни постове.
"Това е скандал, който от скандал прерасна в разследване и, дай Боже, един ден - в дело и в наказания, но не разбирам ваденето на междинни резултати, защото все пак разследването не е футболен мач, в който междувременно се съобщават някакви резултати.
В хода на разследването трябва да се установи има ли или не извършено престъпление. Ако има престъпление - какво.
И едва тогава мисля, че трябва да се съобщават резултати и на публиката", каза Иванова в интервю за БНР.
Иванка Иванова коментира, че в закона не е регламентирано носенето на дисциплинарна отговорност от висшите магистрати в такива случаи и това трябва да се промени.
Тя обаче посочи, че Комисията за конфликт на интереси в парламента и Върховният административен съд имат право да разследват и да освободят от длъжност член на ВСС.
Не е изключено съставът на Висшия съдебен съвет да бъде изцяло подменен, каза в интервю за Pro.bg Иван Димов от ВСС - един от тримата магистрати, назован от главния прокурор. Димов припомни, че досега само два състава на съвета са изкарвали пълния си мандат.
Той обяви, че името му е замесено неоснователно в аферата с т.нар. Красьо Черния, който се прочу с твърденията, че купува магистратски места за 200 хиляди лева.
Димов обясни, че с Красьо Черния го запознал колегата му от ВСС Стойко Стоев. Красьо искал връзка с кмета на Сливен, за да развива свои бизнес идеи.
Иван Димов разказа, че първо помолил Стойко Стоев, а после и самия Красьо обажданията да спрат.
"Не съм предполагал, че името ми ще бъде замесено в подобен скандал. Ако колегата Стоев не ми беше припомнил, нямаше и да се сетя, че съм се запознавал с този човек", обясни Иван Димов.
На въпрос дали все пак би подал оставка, Димов отговори, че би го направил, ако се докаже, че с действията си е уронил авторитета на ВСС.
Според магистрата цялата афера около Красьо Черния цели да се отклони вниманието от по-важни проблеми в съдебната система.
Стойко Стоев от ВСС също твърди, че "фактите, които бяха изнесени от главния прокурор бяха интерпретирани по недостоен начин".
В интервю за БНТ Стоев обясни, че контактите му с Красимир Георгиев били във връзка с дейността по строителството на център за лечение на деца с увреждания.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!