"Предсрочното прекратяване на конституционно установения 5-годишен мандат на ВСС не е нова или оригинална мярка. Тя е прилагана 3 пъти (от 6 възможни) – винаги след промяна на мнозинството в НС и е била критикувана от ЕК."
Това се казва в декларация на ВСС по повод искането на Радан Кънев ВСС да подаде колективна оставка. Магистратите посочват 5 примерни последици от незабавната оставка:
Първо, замразяване на целия кадрови процес в съдебната система – конкурси за назначения, освобождаване, повишаване и преместване на съдии, прокурори и следователи.
Второ, препятстване на бюджетното финансиране.
Трето, блокиране на важни за системата реформи: промени в съдебната карта, установяване на норма за натовареност на съдиите, прокурорите и следователите, усъвършенстване на процесите за атестиране, включително за статут на несменяемост; повишаване на контрола за спазване на високите етични стандарти.
Четвърто, спиране на висящите дисциплинарни производства.
Пето, проваляне на изпълняваните по ОПАК проекти, включително проекта за електронно правосъдие, който предвижда разработване на централизирано разпределение на съдебните дела по случаен принцип и електронен избор на 8-мия състав на ВСС по системата един магистрат – един глас – обещана от години и на обществеността, и на европейските ни партньори.
Очевидно подобна оставка ще породи множество нови институционални трудности, без да реши нито един реален и обществено значим проблем, се казва в декларацията на ВСС.
Обсъждането на това дали да бъде приета такава декларация или не предизвика множество изказвания на заседанието днес. Имаше мнения, че тя не е необходима и такива, че дължат на обществото един отговор. Искаше се поименно да бъде посочено и кой е за и против тази декларация, тъй като беше изказано и мнение, че тя е и невярна като съдържание, защото незабавната оставка например няма тези последици. За такава декларация гласуваха 11 от членовете на ВСС днес. ВСС прие, без да се чуят мнения против - да бъде подготвена и декларация или становище за пребития съдебен помощник.
Днес съпредседателят на ПГ на Реформаторския блок Радан Кънев призова в декларация, прочетена от парламентарната трибуна,
всички парламентарни групи да поискат оставката на ВСС
и особено на представителите на парламентарната квота в него. "Ако този призив не бъде чут - да предприемем съответни действие с непосредствени правни последици", се казва в декларацията.
Провалът беше предизвестен от момента на избора на състав на ВСС, се казва в декларацията на РБ.
Вчера 15 съдии от най-големия, най-натоварен и най-отговорен български съд – Софийски градски съд, в безпрецедентно писмо поискаха от ВСС оставката на преките си ръководители – съдии, чиито имена в публичното пространство най-често са свързани с проблема на случайното разпределяне на дела от висок обществен интерес. В писмото си, съдиите пряко заявяват наличието на порочни практики и процеси, станали нарицателни за съдебната система. "Колеги, народни представители, успешните промени в прогнили правосъдни системи винаги са започвали, когато вътре в системата, в нейните почтени членове, които винаги са мнозинство, се натрупа достатъчно гняв и енергия", поосочи Кънев.
Народните представители днес приеха правилата за изслушване на кандидати за главен инспектор в Инспектората към ВСС. До края на януари Комисията по правни въпроси ще приема предложенията за кандидати.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!