В исшият съдебен съвет (ВСС) няма да се саморазпусне. Това стана ясно след като ВСС прие с 19 гласа „за“, един „против“ и един „въздържал се“ позиция по повод исканията на ГЕРБ и Реформаторския блок, предадоха репортери на Vesti.bg.
Позицията, която бе прочетена пред журналисти от председателстващия ВСС Димитър Узунов. На заседанието не присъства председателят на Върховния касационен съд Лозан Панов.
"Висшият съдебен съвет категорично възразява срещу поредния опит на политически сили за явна демонстрация и груба намеса в работата на независимата съдебна система.
Настоящият състав на ВСС е обект на манипулативни внушения и целенасочени атаки още от формирането му през 2012 г., въпреки които е постигнат напредък в подобряване на дейността на съдебната власт", се казва в декларацията.
"Като припознаваме своята отговорност, считаме че констатациите и препоръките в публикувания днес доклад на ЕК следва да се разглеждат единствено в тяхната цялост. Само чрез споделянето на отговорността между институциите от всички власти, имащи отношение по тях, може да се осъществи реален напредък за установяване върховенство на закона и повишаване доверието към всички органи на държавна власт", категорични са от ВСС.
Те посочват и че не приемат за сериозни декларираните мотиви, че с „междуличностните си конфликти” членовете на ВСС нямат възможност да изпълняват функциите, поверени им от Конституцията и законите на страната. ВСС е колективен орган и е напълно естествено в духа на демократичните традиции членовете му да изразяват и отстояват различни позиции по въпроси, свързани с работата на съдебната власт, се посочва в декларацията.
"Предсрочно прекратяване на мандата на ВСС в настоящия момент и в контекста на предстоящите промени в Закона за съдебната власт не само няма да доведе до подобряване на работата на органите на съдебната власт, но крие
рискове от задълбочаване на проблемите и внасяне на допълнително напрежение в системата,
което не е в интерес на нито една институция или парламентарно представена политическа партия.
Настояваме за конструктивен диалог и съвместни усилия за привеждане на работата на ВСС в синхрон с приетите промени в Конституцията и с предстоящите промени в Закона за съдебната власт", казват още от ВСС в декларацията си.
По предложение на главния прокурор Сотир Цацаров, гласуването бе явно с вдигане на ръка. Калин Калпакчиев гласува "против" приемането на декларацията, а Камен Иванов гласува "въздържал се". Вижте мотивите на Калин Калпакчиев в следващото видео:
Вчера управляващата коалиция поиска оставката на Висшия съдебен съвет (ВСС) с декларация, предложена от ГЕРБ, ден преди Европейската комисия (ЕК) да излезе с редовния си годишен доклад за България, в който критикува липсата на резултати в борбата с корупцията, непрозрачните назначения на ВСС, неефективността на прокуратурата и отказа на институциите да проверят прозрачно и независимо корупционни скандали като "Яневагейт".
На влизане в сградата на ВСС, председателят на Върховния административен съд Георги Колев коментира, че не всички критики към ВСС са основателни. Вижте в следващото видео:
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!