Инспекторатът на Висшия съдебен съвет (ВСС) ще направи проверка по делото "Софийски имоти", чиито докладчик е новият председател на Софийския градски съд Владимира Янева, съобщиха от пресцентъра на съвета.
Проверката ще бъде възложена на заседанието на ВСС този четвъртък и ще е по организацията на образуването и движението на делото.
От ВСС вече е изпратено писмо до председателя на Сметната палата, с което е поискано да се направи проверка за изясняване, дали съдия Янева е декларирала всичките си имоти, съгласно закона и има ли пропуски и нарушения в подадената от нея декларация.
След избора на Янева за шеф на СГС в медиите се появиха публикации, че през 2002 г., когато директор на "Софийски имоти" е подсъдимият сега Тошко Добрев, бащата на Владимира Янева Владимир Янев е купил от дружеството два имота - търговско помещение от 74 кв. м. в столичния квартал "Зона Б" за 47 хил. лева и магазин на улица "Искър" (до сградата на Министерски съвет) за 15 500 лева без ДДС.
По-късно стана ясно, че Янева не само е знаела за сделките на баща си, но тя лично ги е сключила като пълномощник на баща си, а по-късно не ги е декларирала и е влязла в конфликт на интереси като е поела делото за "Софийски имоти".
Пет месеца Янева не се е произнесла по него, а след това го прекратява и връща на прокуратурата заради процесуални нарушения.
"Правен свят" съобщи, че прокуратурата е протестирала прекратяването на 14 февруари т.г., а на 12 април 2011 г. Софийският апелативен съд го отменя.
При избора й Янева беше атакувана и за близки приятелски отношения с вътрешния министър Цветан Цветанов.
По делото "Софийски имоти"
има неизпълнение на служебните задължения и от съдия Величка Цанова,
каза в интервю за Агенция "Фокус" председателят на Етичната комисия на ВСС Цони Цонев. Цанова, която бе и.д. председател на СГС, също бе сред кандидатите да оглави съда и след избора на Янева подаде оставка.
По думите на Цонев проверката се налага заради общественият интерес. "Трябва да се извърши проверка, тъй като досега информацията, която идва по този въпрос, идва от някакви неизвестни източници. Необходимо е един компетентен орган, какъвто е Инспекторатът към ВСС, да извърши проверка и да каже – има ли забавяния и посочваните задържания по това дело, каква организация е била създадена при неговото разглеждане и как се е движело то във времето", каза председателят на Етичната комисия.
Той съобщи, че междувременно се установило, че това дело е наблюдавано от ръководената от него комисия във ВСС, която наблюдава делата с висок обществен интерес и периодично изготвя информации, които изпраща в Европейската комисия.
Оказва се, че специално по това дело последната информация е получена от и. д. председател на СГС Величка Цанова и е от 25 януари 2011 г. Тази информация е, че делото е върнато на Прокуратурата от съда за отстраняване на процесуални нарушения.
Междувременно се изговори, че след връщането на Прокуратурата, държавното обвинение е обжалвало това определение на СГС, Апелативният съд го е отменил и го е върнал отново на СГС и т.н.
Очевидно е, че г-жа Цанова не е спазила и не е изпълнила решение на ВСС от 22 април 2010 г. и не е уведомила ВСС за промените при протичане на процеса, каза Цонев.
Според него това е сериозно неизпълнение и сериозно нарушение на решението на ВСС от страна на Цанова.
"Самият факт, че г-жа Янева е придобила някакъв недвижим имот, сам по себе си не може да бъде прегрешение. Всеки може да придобие някакъв имот", коментира Цони Цонев.
Запитан, ако Янева е участвала в такива сделки, не е ли било редно да си направи отвод по делото на "Софийски имоти”, той каза: "Може би е трябвало да си направи отвод по това дело, ако е чувствала в себе си, че има някаква зависимост с тези хора, които са дадени на съд по това дело. Тогава трябва да си направи отвод, така задължава законът. Но ако един съдия не чувства, че се намира в някаква зависимост с обвиняеми или подсъдими лица, защо да си прави отвод?".
Разбира се, че
трябва да бъде извършена проверка, след като има подобен обществен интерес
към работата на съдия Янева, коментира днес Цветанов.
Той каза още, че не е човекът, който "участва в подбора на ръководители в съответните съдилища" и първоначално отклони въпроса за проверката към ВСС.
Колкото до това дали вътрешният министър очаква скандалите в последните дни да окажат влияние върху доклада на ЕК от юли, според Цветанов настоящата власт не е променила нищо в "концепцията си и политическата воля за борба срещу организираната престъпност и корупцията".
Убеден съм, че ако Владимира Янева беше позната на Алексей Петров или Пешо Сумиста, може би нямаше да има такива атаки срещу нея, каза още Цветанов.
Ще поискаме отвод на съдия Владимира Янева по делото "Софийски имоти",
защото, с оглед излизането на тези обстоятелства, тя поставя под заплаха интересите на подсъдимите, каза адвокат Ина Лулчева, защитник на Тошко Добрев, за Агенция "Фокус".
"Абсолютно задължително е било съдия Владимира Янева да си направи отвод по делото, тъй като конструкцията на обвинението по всички дела е еднаква, а именно – не се твърди нарушение на закона. Според прокуратурата сделките са сключени при спазване на закона, но при неоснователно занижаване на цената от лицензирани оценители. Очевидно такъв упрек би могъл да се отправи и към сделката на бащата на съдия Янева и е било редно тя да си направи отвод", смята адвокат Лулчева.
Тя каза още, че съдия Янева е приела, че има процесуални нарушения и противоречия във внесения обвинителен акт, правещи неясна тезата на прокуратурата, заради което е прекратено съдебното производство, а делото е върнато на прокурора.
Апелативният съд обаче е отменил това разпореждане и делото отново е внесено в Софийски градски съд. Очаква се да се насрочи дата. В този случай делото би трябвало отново да бъде разпределено на Владимира Янева.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!