В исшият съдебен съвет призова случаят с откраднатите тефтери на Филип Златанов да не бъде използван като повод за аргументиране на съдебна реформа.
„ВСС няма да упражнява институционален контрол“, коментира пред журналисти представляващият съвета Соня Найденова.
Тя призова политическите коментари да не бъдат спекулативни,
а съдебната власт да не се използва като удобно извинение от една или друга политическа партия.
По-рано днес правосъдният министър Христо Иванов коментира, че съдебната реформа у нас ще се оценява не просто с решаването на въпроса с изчезналите тефтерчета на Филип Златанов, а през призмата на решаването на целия казус около Златанов, който е изключително важен тест за България.
„Трябва да стане ясно, че съдиите и прокурорите, включително и следователите работят с тези инструменти, които им предоставя законът и в частност процесуалните закони“, заяви още Найденова. Тя подчерта, че проблемът е много по-дълбок и той ангажира и други органи и институции извън съдебната власт и следва да намери своето адекватно законодателно решение.
Найденова подчерта, че позицията на ВСС е, че този проблем и неговото разрешаване с това как се съхраняват веществените доказателства, как вещите лица могат да правят експертизи по отношение на тях, изисква едно трайно законодателно решение – нещо, което не е в правомощията на ВСС.
„Това, което сме правили и ще продължим да правим и да настояваме е той да получи едно цялостно уреждане. Такива предложения сме отправяли, включително и през месец ноември 2013 г.“, заяви още тя.
По делото във връзка с несъстоятелността на КТБ ВСС реши да се извърши проверка за начина, по който е разпределено това дело.
Тя ще се направи от комисия с трима негови представители и двама компютърни специалисти. В рамките на максимум 10 дни комисията ще извърши проверка.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!