Съдът връща на прокуратурата делото срещу Златомир Иванов-Баретата, информира БТА, като се позова на източници в съда.
Причина за това е, че при предявяването на материалите е присъствал само служебен защитник.
Адвокатите, които Иванов е наел, са посочили дата, на която могат да се явят, но разследващите не са се съобразили с това.
Прокуратурата внесе на 18 март обвинителния акт срещу Златомир Иванов и още 20 лица и след по-малко от месец предявяването на материалите започва отначало.
Иванов е обвинен, че е ръководил организирана престъпна група, създадена с цел да разпространява наркотични вещества в страната.
Заедно с Мартин Димитров двамата ще отговарят пред съда за предумишленото убийство на Румен Стефанов.
Останалите обвиняеми са част от престъпната група.
Материалите по делото са събрани в 53 тома, разпитани са 107 свидетели и са изготвени експертизи от 52 вещи лица.
През следващата седмица Софийският градски съд ще заседава за пореден път по искането за промяна на мярката за неотклонение на Златомир Иванов и на още няколко души.
Преди месец Баретата постъпи за лечение в болницата на МВР поради здравословен проблем.
Делото за смъртта на Димитров-Чората продължава
в сряда, съобщиха от Военноапелативния съд.
Процесът започна за пореден път отначало, тъй като ВКС го върна на 20 януари.
Тъй като във Военноапелативния съд има седем съдии (вкл. председателя), а само двама от тях не са гледали делото, се наложи третият член на състава да бъде командирован от Пловдивския военен съд.
Според закона съдия, явил се веднъж по наказателно дело, няма право да го гледа втори път.
Върховните съдии отмениха присъдата, постановена на 5 август. Тогава майор Мирослав Писов получи 18 години лишаване от свобода, а останалите подсъдими - капитан Иво Иванов, старши-лейтенант Борис Механджийски, както и сержантите Георги Калинков и Янко Граховски - по 16 години затвор.
ВКС обоснова присъдата с мотива, че е опорочено вътрешното убеждение на съда при установяването на фактите.
Ангел Димитров почина на 10 ноември 2005 г. в центъра на Благоевград при задържането му от полицаи в рамките на специализираната операция "Респект".
Повод за акцията била постъпила оперативна информация, че той притежава и разпространява наркотични вещества, както и че склонява момичета към проституция.
Неизпълнена все още съдебна поръчка бави разследване за натиск върху свидетел, съобщиха от Районната прокуратура в София. На 28 януари стана ясно, че
бизнесменът Марио Николов, се обаждал на свидетел в Швейцария,
за да му съобщи, че не трябва да се явява по делото срещу него.
Материалите по случая бяха отделени от Софийската градска прокуратура заради подозрения, че Марио Николов, осъден вече на първа инстанция за пране на пари, е оказвал влияние върху свидетеля.
В Швейцария, където живее, Винченц Хьогер сам отишъл в прокуратурата и съобщил, че Николов му се обаждал по телефона и го убеждавал да не дава показания по делото.
От Районната прокуратура обясниха, че и в момента досъдебното производство се води срещу неизвестен извършител.
От документите, дошли от Швейцария, става ясно, че Николов само веднъж се е обаждал на Хьогер преди съдебно заседание, в което швейцарецът е трябвало да дава показания.
Швейцарецът е един от доставчиците на машини за четири дружества, чрез които незаконни са изтеглени около седем милиона евро по САПАРД.
Именно за тези сделки, за които прокуратурата твърди, че машините са били рециклирани, а са представени документи за многократно завишени цени, се води делото срещу Николов и още няколко души.
От Районната прокуратура в София обясниха, че чрез съдебната поръчка са изпратили въпроси на чужденеца и докато отговорите не пристигнат, производството ще се води срещу неизвестен извършител.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!