Прокуратурата внесе в съда обвинителния акт срещу бившия министър на отбраната Николай Цонев, съдията Петър Сантиров и бившия главен секретар на Министерството на финансите Тенчо Попов. Това съобщиха от прокуратурата.
Цонев и Попов са обвинени, че в съучастие, като извършители, а Сантиров - като помагач, на 1 април са дали подкуп от 20 хил. евро на следователя Петьо Петров.
Парите били предназначени, за да бъде "оправено" разследване срещу Цонев.
На 30 август беше прекратено разследването на тримата по друго дело - за предлагане на подкупа. Тогава зам.-градският прокурор на София Божидар Джамбазов коментира, че разследващите нямат достатъчно доказателства.
"Цонев, Попов и Сантиров са с повдигнато обвинение за предлагане на подкуп и за даване на подкуп. Разследването е приключило, но разследващите считат, че няма достатъчно доказателства за частта, която се отнася за предлагането на подкуп", обясни тогава прокурорът.
На 8 юни Апелативният съд в София окончателно освободи от ареста Цонев и Сантиров. САС потвърди тогава мярката за неотклонение, наложена им от Софийският градски съд "парична гаранция" в размер на 15 хил. лева за Николай Цонев и 10 хил. лева за Петър Сантров.
Междувременно прокурорът от Русенската окръжна прокуратура Кремена Колицова е изпратила във Великотърновския окръжен съд
искане за отстраняване от длъжност на кмета на Велико Търново
Румен Рашев и на главния архитект на общината Елена Абаджиева.
С разпореждане на главния прокурор Борис Велчев, Колицова води досъдебното производство срещу двамата, обвинени за длъжностни престъпления.
В документа се посочва, че на 14 юли 2010 г. кметът Рашев е привлечен като обвиняем за престъпление по член 282 от Наказателния кодекс за това, че през 2005 г. е нарушил служебните си задължения и е превишил правата си при учредяване на право на строеж върху общински терен.
Общинският съвет решил на мястото да бъдат направени подземни гаражи, а върху тях - комплекс за спорт и атракции. Рашев променил предназначението на имота "за обществено обслужване и жилищни нужди", без да има санкция от Общинския съвет. Така частната фирма "Илстрой" получила неправомерно разрешение за строеж на осеметажен блок с офиси, магазини и фитнес.
Така общината е ощетена с 455 808,60 лв. от неплатената цена за право на строеж върху общинския имот.
За същия случай е обвинението и срещу главния архитект Абаджиева.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!