Докладът на ЕК е обективен, достатъчно критичен и достатъчно познат в критиката си.
Така главният прокурор Борис Велчев коментира оценките на Европейската комисия за изпълнението на механизма за сътрудничество и контрол в областта на правосъдието и вътрешните работи.
Той отбеляза като най-сериозна критика това, че прокуратурата не е успяла да се справи със скандала "Красьо".
Според него най-голямата новина е значителното подобрение на работата с еврофондовете.
Вчера премиерът Борисов коментира, че представителите на съдебната система трябва да прочетат упреците и да предложат план, с който системата да излезе от практиката във всеки доклад да бъде сочена с пръст.
Той дори им предложи да напишат писмо на председателя на ЕК Жозе Барозу, в което да му се оплачат "от всички, които са казали тези лоши неща за съдебната система, да поискат да им се извинят и да му кажат, че са добри".
По повод тези думи главният прокурор каза, че
съдебната система може да се самореформира само в определена степен
и подчерта, че без диалог между съдебната власт и Народното събрание такава реформа няма как да се случи.
Преди днешното заседание на Висшия съдебен съвет (ВСС) Велчев заяви, че съдебната система може да бъде инициатор на подобна реформа и да направи предложенията, които се смятат за необходими. Той нямал усещането, че тя ще бъде оставена сама да се справи с проблемите си. Докато те не се решат обаче, критичните бележки ще продължат.
Според главния прокурор са необходими промени в Конституцията и законодателството.
Той каза, че както животът се развива, така и Конституцията се развива и не е изключено от ВСС да питат Конституционния съд отново по някои аспекти на решение номер 3 на съда (за необходимостта от свикване на Велико Народно събрание за реформи във ВСС).
По думите на Борис Велчев от ВСС трябва да питат съда дали не е дошло времето тези аспекти да бъдат преразгледани.
Говорителят на Съюза на съдиите Нели Куцкова коментира изказването на Борисов в сутрешния блок на Националната телевизия (БНТ). Тя посочи, че колегите й не са искали никой да им се извинява, а
изпълнителната власт да не им се меси и да казва кой каква присъда да получава
"Един министър, облечен във власт, трябва да се държи по-прилично. Ако Бойко Борисов слага знак на равенство между вътрешния министър Цветан Цветанов и председателя на ЕК Жозе Мануел Барозу, ни е не го слагаме", отбеляза Куцкова.
По думите й прокуратурата и съдът са две доста различни неща и тя също иска да разбере защо няма резултати.
Крайно време е да се направи анализ за причините за забавянето на някой знакови дела, каза тя и допълни, че сега е много модерно да се плюе съдът.
Нели Куцкова призова за по-справедливо разпределение на работата между съдиите, защото има такива, които са пренатоварени и колабират, а други нямат работа.
Шефът на Инспектората на ВСС Ана Караиванова коментира пред БНР, че е доволна от оценките в доклада на ЕК за тяхната работа, но потвърди, че
въпросът за леките санкции за провинили се магистрати продължава да не е решен
Тя изрази надежда, че ВСС ще поправи дисциплинарната си практика, за да се даде ясен знак, че повече няма да се толерират безнаказаността и несериозното отношение към работата.
Караиванова отбеляза като сериозен недостатък факта, че у нас "всеки се смята за по-висш от другия орган и не иска да се съобрази", но изрази надежда, че със съвместни усилия това ще бъде преодоляно и ще бъдат постигнати добри резултати.
Според нея ако магистратите знаят, че се извършват постоянни проверки на работата им, "нещата ще тръгнат на добре". Все пак толкова години бяха оставени на самотек, нека си го кажем, отбеляза тя.
Караиванова беше категорична, че нито държавата, нито съдебната система могат да са доволни, когато се сочат недостатъци, защото "в крайна сметка това е работа на цялата държава".
Тя посочи, че в последните години преди влизането ни в ЕС магистратите са били на мнение, че присъединяването е работа на изпълнителната власт и тях не ги засяга, защото и в ЕС, и извън ЕС са все съдии и прокурори.
Сега, твърди Караиванова, съдебната система е осъзнала своята отговорност.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!