"Новият главен прокурор трябва да е човек, който да познава проблемите на системата и аз най-комфортно бих се чувствал, ако той е прокурор".
Това каза пред БНР бившият вече обвинител номер едно Борисов Велчев. Утре предстои Висшият съдебен съвет да избере временно изпълняващ длъжността.
За седемте години на моя мандат прокуратурата работеше прозрачно, дори в повече, заяви Велчев.
Винаги когато се сменя ръководителят на голямо ведомство, следващият се смята за длъжен да започне от началото, каза Велчев в отговор на въпрос дали очаква наследникът му да направи ревизия на изминалия мандат.
Имал съм различни гледни точки през годините, в началото ми се струваше по-лесно и това е основната причина да настоявам
следващият главен прокурор да няма моето романтично отношение,
обясни Велчев. Надявам се обаче, че ще има и висока степен на приемственост, допълни Велчев.
Който и да е следващият главен прокурор обаче, него непременно ще го свързват с някого, посочи още Борис Велчев в отговор на това, че при неговия избор преди 7 години, той беше посочен като "човек на Първанов". Който и да бъде избран, винаги ще има една група медии, които ще го свързват с някого. Това е българска традиция, по-важно е той да си гледа работата, смята бившият вече главен прокурор, посочен от президента Плевнелиев за член на КС.
"Че шумът в медиите, че огромният медиен интерес, че непрекъснатото "разкритие" на разни нови факти и непрекъснатото даване на трибуна на обвиняеми лица ни пречи - няма съмнение", коментира Велчев. Няма съмнение и че говоренето на прокурор също пречи, продължи той.
Сигурно е имало и случаи, когато коментарите на министрите на вътрешните работи през години са ни пречили, имало е случаи, когато коментарите и на други представители на МВР са ни пречили, и случаи, в които медиите изкуствено са раздухвали някой проблем, заяви още Велчев.
По делото срещу бившия военен министър Николай Цонев, който заедно с Петър Сантиров и Тенчо Попов получи оправдателна присъда, имаше много сериозен пропуск. Но струва ми се, че е по-важно, не този гаф, който прокуратурата допусна, а дали наистина е имало основание да възбуди и поддържа това наказателно преследване, дори и с обвинението в съда. Аз все още продължавам да мисля, че не сме сбъркали с това, коментира Борис Велчев и допълни, че с голям интерес очаква мотивите на съда.
"Големите силни, могъщи организирани престъпни групи в България, които съществуваха преди десетина години и които се занимаваха с рекет, наркотрафик, контрабанда вече ги няма. Малка част от техните лидери са осъдени с влязла в сила присъда. Другата част е в момента в съда и очакват присъдите си на различни инстанции. Трета част са само обвиняеми. Четвърта част избягаха, не ги знаем къде са. Групите ги няма и аз мисля, че това е добър резултат", заяви Велчев.
След предложение на ВСС президентът Росен Плевнелиев освободи с указ Борис Велчев от длъжността главен прокурор и го назначи за съдия в Конституционния съд.
Решението на ВСС да предложи на президента да издаде указ за освобождаването на Борис Велчев от заеманата длъжност бе взето на 1 ноември.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!