До решаването на въпроса дали да бъде екстрадиран бившия косовски премиер Агим Чеку, той ще остане в ареста за 72 часа, каза главният прокурор Борис Велчев.
Върховната касационна прокуратура ще реши дали да бъде поискано от Окръжния съд в Кюстендил откриването на процедура по екстрадирането след анализ на документите, въз основа на които сръбската страна е поискала от Интерпол задържането му.
Като чисто теоретична възможност Велчев посочи Прокуратурата да отхвърли искането на сръбската страна, но призна, че фактът, че Интерпол издирва Чеку вече показа, че има достатъчно основания за екстрадицията.
Ако бъде открита такава процедура, до приключването й бившият косовски премиер ще остане временно в ареста, за което обаче трябва да има изрична санкция на Кюстендилския окръжен съд.
Бившият косовски премиер бе задържан вчера на граничния пункт "Гюешево", при влизането му в България по искане на Интерпол.
Външният министър Ивайло Калфин коментира пред агенция "Фокус", че има достатъчно правни основания Чеку да не бъде задържан.
Калфин подчерта, че съществува международна конвенция, която дава защита на хора като Чеку.
Вицепремиерът заяви, че в случая със задържането на Агим Чеку не трябва да се търсят политически измерения.
Днес в интервю за радио "Дарик" зам.-министърът на външните работи Любомир Кючуков прогнозира, че Чеку най-вероятно ще бъде освободен.
Той подчерта, че казусът ще бъде разрешен от правосъдната ни система.
Според Кючуков отношенията ни със Сърбия няма да се влошат, ако Чеку бъде пуснат на свобода, тъй като България е подходила достатъчно уважително към сръбската съдебна система, която е поискала включването на бившия премиер на Косово в червения списък на Интерпол.
Според Кючуков казусът "Чеку" не ни поставя между чука и наковалнята на Сърбия и Косово: "Той говори за това, че България изпълнява всички свои международни ангажименти и е един много предвидим партньор".
Агим Чеку е личност, която предизвиква противоречиви чувства сред свидетелите и участниците в процесите на територията на бивша Югославия.
За косовските албанци той е герой, а за сърбите - извършител на тежки военни престъпления.
Още по времето на СФРЮ Чеку учи две години в Белградската военна академия, след което се прехвърля в подобното учебно заведение в Задар (Хърватия).
В школата за запасни офицери на Югославската народна армия е командир на взвод от 1984 до 1990 г., а след това в продължение на една година командва артилерийски взвод във военната академия в Задар.
През 1991 година Чеку се присъединява към народната гвардия в Хърватия и командва артилерийска единица в Задар, след което става и командващ на дивизия.
След една година му е поверено ръководството на Масленичката дивизия, а по-късно и антитанковата дивизия и гарнизона в Госпич.
За тази своя дейност като военен в хърватската войска той е раняван девет пъти и е награждаван девет пъти от първия президент на независима Хърватия Франьо Туджман.
През 1995 г. е произведен в чин бригаден генерал.
В началото на съдбоносната 1999 година Чеку подава оставка в хърватската войска и пристига в Косово, където се ангажира с командването на Армията за освобождение на Косово (АОК).
Още през май същата година става командващ на тази структура, като на поста го заменя по-късно сегашният командващ на новосформираните сили за сигурност на Косово Сюлейман Селими, наричан още "Султанът".
Чеку координира действията на АОК с тези на НАТО.
След края на войната получава отлични оценки за работата си и от Косово, и от НАТО.
След демилитаризирането на Косово Чеку е определен за командващ на Корпуса за защита на Косово (КЗК) и го трансформира от паравоенна бунтовническа сила във военна сила по западен образец.
По-късно, след явяването на Рамуш Харадинай пред трибунала в Хага и неуспешния експеримент с Байрам Косуми, Чеку заема поста премиер на Косово, на който остава почти две години.
През 2007 г. Чеку е политикът с най-висок рейтинг в Косово.
В момента Агим Чеку (на 49 години) е лидер на Социалдемократическата партия на Косово, която основава след победата на Демократическата партия на Косово на Хашим Тачи на парламентарните избори.
Въпреки, че Чеку не е бил подсъдим по никое от делата на Международния трибунал за бивша Югославия, той беше задържан за кратко от полицията в Словения през 2003 и в Унгария през 2004 заради същата заповед за задържане, която е издадена от Интерпол по искане на властите в Белград.
В началото на май Чеку беше изгонен от Колумбия. Държавната агенция за национална сигурност в Колумбия обаче отказа да го арестува, защото законодателството й забранява да задържа чужди граждани.
Чеку пътува до Колумбия за да участва в международна конференция за разъоръжаване, неразпространение и контрол на въоръженията.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!