В ърховният административен съд (ВАС) не приема тиражирането на неверни твърдения в писмо до Висшия съдебен съвет (ВСС) от 19 ноември на шест неправителствени организации от Гражданския съвет, в което се коментират правилата за случайно разпределение на делата. Това се казва в позицията на ВАС, подписана от председателя му Георги Колев.
Позицията е в отговор на заявлението до ВСС на шест неправителствени организации. Според нея не отговаря на истината, че: "Проверките на системите за случайно разпределение на делата и публично достъпната информация за нарушения на този принцип във Върховния административен съд … разкриха сериозен проблем, свързан със степента на защита и надеждността на използвания продукт LawChoice".
В този смисъл ВАС изразява несъгласието си с тази констатация в писмото на неправителствените организации относно обстоятелствата, че при извършената проверка на 18 март тази година, че във ВАС е допуснато нарушение на принципа на случайно разпределение на делата при определяне на докладчика по делата. Такава констатация в доклада на Комисията няма, се казва в позицията на съда, разпространена днес.
"Точно обратното – в протокол № 16 е казано,че "При извършената проверка във Върховния административен съд не са констатирани нарушения", пише там.
Били са отправени аргументирани препоръки в шест точки, който вече са изпълнени. Отбелязани са спецификите на съда, заради специализацията на съдии в осем отделения.
От ВАС посочват и че некоректното отразяване на резултатите от доклада на злепоставя името му.
Иначе ръководството на ВАС е съгласно, че изборът на приложим програмен продукт и работата по надграждането му трябва да продължи, а експертите следва да вземат отношение към крайния резултат от изпълнението на усъвършенстването на софтуерните продукти за случайно разпределение преди вземане на решение за въвеждането му в съдилищата.
ВАС обнови сайта си
с финансовата подкрепа на Оперативна програма "Административен капацитет" (ОПАК) , за да осигури по-лесен достъп до информация, съобщиха от съда.
Проектът предвижда съдът да подобри работата си с медиите и гражданите чрез изцяло нова Комуникационна стратегия за повишаване на прозрачността и ефективността при своята дейност. Целта е да бъдат въведени нови практики за комуникация с медиите, чрез които да се подобри достъпът да обществена информация по знакови за обществото дела. Проектът "Повишаване на прозрачността и ефективността в работата на ВАС", финансиран от ОПАК, се очаква да приключи през май 2014 г. Той е на обща стойност 576 822 лв.
Към момента Върховният административен съд вече е приключил работата по проект по ОПАК, насочен към обучения на ВАС и административните съдилища, и работи по още два други проекта – за повишаване на компетентността на съдии, съдебни помощници и съдебни служители от Върховния административен съд и останалите административни съдилища; и за предоставяне на електронни административни услуги и прилагане на интегрирана система за комуникация между ВАС и 28-те районни административни съдилища в страната.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!