Е динствено Велико Народно събрание може да променя Конституцията в частта ѝ за съдебната власт.
Това се посочва в становище на ВАС във връзка с проекта за изменение на основния закон, публикувано на сайта на институцията.
Становището ще бъде представено утре на заседание на парламентарната комисия за промени в Конституцията.
Миналият четвъртък Висшият съдебен съвет (ВСС) също излезе със становище, че промените в Конституцията, засягащи съдебната власт и структурата ѝ, могат да бъдат направени единствено от Велико Народно събрание.
От Върховния съд цитират няколко решения на Конституционния съд, които ясно са поставили границите за възможните реформи на основния закон в частта за съдебната власт. „Подобна конституционна реформа“, както изрично подчертава Конституционният съд, следва да включва широкото представителство на различните социални слоеве в обществото в рамките на едно Велико Народно събрание“, отбелязват върховните съдии.
„Така предложения законопроект не може да реализира заложените в Стратегията и годишния доклад на ЕК основни препоръки и цели. Нещо повече – част от предвидените промени са в пряко противоречие с тях, като създават предпоставки за капсулиране на системата, нейната пълна политическа зависимост, пропорционална на отдалечаването ѝ от принципите за върховенството на закона и правовата държава“, посочват още от ВАС.
Върховните съдии отправят подробни бележки по всяка от предложените от 132-ма народни представители редакции на Конституцията.
„Настоящият законопроект ограничава независимостта на съдебната от законодателната и изпълнителната власт, чрез подчиняване мандата на ВСС на мандата на висшите органи на изпълнителната и законодателната власт, които всъщност участват в нейното учредяване. По този начин се създава предпоставка – всяко следващо Народно събрание да избира свой Висш съдебен съвет, т.е. да създава своя съдебна власт“, изтъкват върховните съдии и подчертават, че това е опит за поставянето под контрол на съдебната от страна на политическата власт.
От ВАС дават конкретни примери, според които става ясно, че вносителите на поправките в Конституцията са нарушили препоръки на Съвета на Европа и на Венецианската комисия, както и самата Стратегия за съдебна реформа, която бе приета от Народното събрание в началото на годината.
От ВАС категорично отхвърлят и идеята за отмяна тайната на вота при гласуването на членовете на ВСС.
Противопоставят се на засилване правомощията на министъра на правосъдието, като част от изпълнителната власт и на намаляването на мандата на ВСС от пет на четири години. Като излишно е посочено специалното изменение за изслушване на главния прокурор от Народното събрание, защото и в момента е налице отчетност на прокуратурата.
Проектът за промени в съдебната власт, предвиждащи разделянето на ВСС на две колегии – съдийска и прокурорска, бе внесен в Народното събрание през май.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!