Разумният срок за делата трябва да бъде преценяван с оглед обема, броя на подсъдимите и свидетелите, казва в интервю за БТА председателят на Апелативния специализиран наказателен съд Даниела Росенова.
Давам гаранции, че специализираният съд няма да произвежда присъди по поръчка, казва още тя и подчертава, че има 13-годишен стаж като съдия и никой не й е оказвал натиск.
"Никога не съм произнасяла съдебните си актове, очаквайки да удовлетворя обществото. Водила съм се от това дали има доказателства", казва още председателят на Апелативния специализиран наказателен съд Даниела Росенова.
Следва цялото интервю.
- Специален или специализиран ще е Апелативният специализиран наказателен съд?
- Съдът е специализиран.
- Въпросът е да не се превърне в специален?
- Мисля, че това не може да се случи. Или ако се случи ще бъде установено, че не са хората, които трябва да бъдат в съда като подсъдими.
- Давате гаранция, че Апелативният специализиран наказателен съд няма да произвежда присъди по поръчка?
- Категорично! Имам такава позиция, защото съм магистрат. Пред съда застава един подсъдим с презумпцията за невинност и със своя защитник, застава и прокурорът. Съществува принцип за равенство и състезателност. А съдията трябва да си изясни всички факти.
- Защо се създаваше усещане, че в този съд има извънредност?
- И аз си задавам този въпрос. При наличието на подобни съдилища и в други страни и на решение на Конституционния съд, не мога да разбера това.
- А къде остават натискът и общественият интерес?
- Смятам, че няма такъв натиск. Или ако има, той е върху конкретен магистрат и по конкретно дело. Имам 13 години стаж като съдия и никой не ми е оказвал натиск. Никога не съм произнасяла съдебните си актове, очаквайки да удовлетворя обществото. Водила съм се от това дали има доказателства.
- Как ще се развива Апелативният специализиран наказателен съд?
- Общата ми визия за идните години, а и по принцип - след като е създаден съд, който ще разглежда едни от най-тежките дела, той да е работещ съд, който да постановява съобразно закона.
- Какво ще кажете на критиците, които подхождат с лош поглед за началото и са против създаването на спецсъда?
- Имаше огромен коментар в публично пространство за този съд, но имаше произнасяне на Конституционния съд. И колкото и да са добри критиците, ако уважават обществото и реда, трябва да приемат това решение на Конституционния съд.
- Т.е. критиките са неоснователни?
- Аз не ги разбирам.
- От гледна точка на мотивировката, която стои в основата им?
- Да. И с оглед това, че има вече конституционно решение, което много харесвам.
- Ваши колеги изразиха опасения, че ще се надигне вълна от спорове за подсъдност пред Върховния съд за това кой е компетентен по част от делата. Какво мислите?
- Виртуално като спор не бих мога да се включа. Мога да разсъждавам, когато чета закона.
- Колко дела и от кога очаквате да постъпят?
- Еврокомисарите ни питаха същото. Не мога да кажа конкретно. Трябва да се изчака. Разумният срок обаче трябва да бъде преценяван с оглед обема на делото, броят на подсъдимите и свидетелите.
- Бързина за сметка на качеството на правосъдието или качество за сметка на бързината?
- Нито едното. Нито другото. Разумно правораздаване, спазвайки закона и с цел постановяване на справедливи съдебни актове.
- Мислите ли за увеличаване на щата на съдиите?
- Не. Трябва да мине поне година и половина-две, за да видим как ще се справят колегите. Мисля за законодателна инициатива, за фиксиране на срок за насрочване на делата на втора инстанция. Но само за Апелативния специализиран наказателен съд.
- Готови ли сте за случаи, при които ВКС започне да връща дела за допуснати нарушения?
- Това е процедура. Няма по-добра гаранция за справедливост и законност, освен актовете да подлежат на обжалване.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!