С офийският градски съд призна за виновна и осъди на 1 година условно с 3 години изпитателен срок бившия председател на съда Владимира Янева.
Другият подсъдим по процеса – Тодор Костадинов, бивш началник на дирекция „Вътрешна сигурност“ на МВР, бе оправдан по едно от повдигнатите му обвинения, а по друго съдът му наложи административно наказание – глоба от 3 хил. лв.
Според прокуратурата, Янева е извършила престъпление по служба, а Тодор Костадинов документно престъпление и компютърно престъпление. Държавното обвинение поиска в четвъртък и за двамата ефективни присъди от 2 години и половина.
Прокуратурата заяви, че не е доволна дори и от осъдителната присъда на Янева и затова ще иска по-тежки наказания от горната инстанция.
Адвокатът на Костадинов - Людмил Рангелов, смята, че клиентът му е невинен. И въпреки това ще обсъди с него дали да обжалва глобата.
Владимира Янева, освен на целия процес, не дойде да чуе и присъдата си. В залата днес отсъстваше и адвокатът ѝ Трендафил Трендафилов, който влезе в съдебната зала непосредствено след като беше постановена присъдата. Трендафилов не коментира условната присъда.
Двамата подсъдими трябва да платят по по-малко от 100 лева разноски по делото. Всяка една от страните има право на жалба пред по-горната инстанция в срок от 15 дни.
По делото бяха разпитани като свидетели бившият министър на вътрешните работи Цветлин Йовчев, Атанас Атанасов, бившият главен секретар на МВР Светлозар Лазаров и бившият председател на ДАНС Владимир Писанчев.
Операция „Червеи“ беше един от най-големите скандали миналата година. Разработката беше посочена като заплаха за националната сигурност, тъй като била пробита информационната система на МВР, а данните – „изнесени“. Официално поводът за старт на тази разработка бил да се проследи дали и кой служител на МВР изнася информация към криминални среди.
До това разкритие обаче не се стигна. Стана ясно само, че централният полицейски регистър е бил подслушван, следен и проверяван тайно и в разрез със закона, според прокуратурата.
Името на Владимира Янева бе замесено и в скандал с изтекли записи на разговори между нея и колегата ѝ Румяна Ченалова, получил името "Яневагейт". Записите, за които стана ясно, че не са от СРС, създават сериозни съмнения за търговия с влияние в съдебната система, а сред споменаваните от двете съдии имена са тези на Бойко Борисов, главния прокурор Сотир Цацаров и депутата от ДПС Делян Пеевски.
На записите се чува и мъжки глас, като прокуратурата започна да проверява чий е той.
Днес пред журналисти Румяна Ченалова каза, че Момчил Мондешки е адвокатът, присъствал на разговорите между нея и Владимира Янева.
Ченалова коментира, че не знае защо етичната комисия на ВСС вчера е приела, че трябва да се прекрати проверката на случая "Яневагейт". По думите ѝ по проверката е можело да се назначи гласова експертиза, която да установи идентичността на гласовете на участниците в разговора. Според Ченалова неназначаването на такава експертиза ясно показва намерението на прокуратурата – да се прекрати производството.
Бившият магистрат заяви, че "злополучният есемес", който вчера премиерът Бойко Борисов изпрати до председателя на ВКС Лозан Панов е показал, че нещата се случват точно така, както са описани от Владимира Янева в записите.
Мегаделото „Червеи“ започна по същество на 20 октомври:
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!