Кс ституционният съд отмени скандален текст в Закона за бюджета за 2011 г., с който се поставяше под въпрос финансирането на българското кино.
Отмяната на това решение на Народното събрание беше едно от главните искания на филмовите дейци при протестите им, продължаващи вече месеци наред.
В решението на Конституционния съд се казва: "Съдът установява противоконституционността на параграф 83 от Закона за държавния бюджет на Република България за 2011 г. (обн., ДВ, бр.99 от 17 декември 2010 г.)".
Съдиите Благовест Пунев и Румен Ненков са подписали решението с особено мнение.
Делото е било образувано на 28 декември 2010 г. по искане на 56 народни представители заради въпросния параграф 83, който променя чл. 17 от Закона за филмовата индустрия.
В мотивите на съда са казва, че "текстът на този параграф няма характер на правна норма, а по-скоро е пожелание. Прилагането му е обвързано със субективна преценка, нещо, което е недопустимо.
Становищата, които са представили различните организации от филмовите среди, са подкрепили това твърдение.
Параграф 83 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за държавния бюджет на Република България за 2011 г. не изглежда синхронизиран с основните постановки на закона.
Законодателят е използвал матрицата на стария текст на чл. 17 от Закона за филмовата индустрия, но я е запълнил с друго съдържание - в отменената си редакция текстът определя минимално ниво на бюджетната субсидия за производство на филми, която трябва да се разпредели, а новата разпоредба въвежда не просто допустима горна граница, но и формула за разпределение на бюджетната субсидия.
Стриктното тълкуване на чл. 17 от Закона за филмовата индустрия оставя впечатлението, че той изисква предварително със закона да се определят и резервират средства за филмопроизводство.
От своя страна бюджетното законодателство за държавния бюджет на Република България за 2011 г. по този въпрос следва по-различна методология - да определи само общия размер на разходите на Министерството на културата, който да бъде разпределен от Министерския съвет по програми.
Конституционният съд заявява, че оспореният текст се нуждае от законодателно прецизиране, за да не бъде източник на конфликт на компетентности.
"Конституционният съд взе правилното решение за филмовата
индустрия, каза на пресконференция днес бившият министър на културата, актьорът Стефан
Данаилов, депутат от БСП.
Той напомни, че от левицата са се обърнали за
подкрепа към всички парламентарни групи, но са се подписали само
56 депутати от Коалиция за България и ДПС.
"Още когато се водеха
дискусиите за промяната в пленарна зала, си позволих да кажа, че
това е подъл и коварен ход, съчинен от трима депутати, които са
далеч от проблемите на киното", отбеляза Данаилов.
Той подозира,
че е възможно след решението на КС управляващите да внесат
някакви нови поправки в Закона за филмовата индустрия.
Четин Казак от ДПС изрази удовлетвореността на своята
парламентарна група от решението. КС постанови, че държавата
няма право да абдикира от своето конституционно задължение да
създава необходимите условия за развитие на изкуството и да го
подпомага, посочи той.
Според него в последните години има подем
в българската филмова индустрия. Толкова хубави български филми
се създават и тази тенденция не заслужава поставянето под
условие на средствата за кино по преценка на финансовия
министър, а твърда и последователна ангажираност на българската
държава, посочи Казак.
Депутатът определи решението като знаково за
това, че подобен подход на правителството е недопустим.
Дали е уредено финансирането на българското кино?
Конституционният съд установи противоконституционността на параграф 83 от Закона за държавния бюджет на Република България за 2011 г., който променя текст от Закона за филмовата индустрия
6 април 2011, 14:00
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!