Ф ирма "Уорли Парсънс", която допреди дни беше архитект-инженер и консултант по строителния надзор на АЕЦ "Белене" заявява, че не е свързано лице с руската компания "Атомстройекспорт".
Това се посочва в прессъобщение от компанията до медиите.
Информация за свързаността на "Уорли Парсънс" с "Атомстройекспорт" чрез трета фирма бе изнесена вчера на пресконференция на ДСБ. Тъмносините показаха документи, според които на 31 август 2010 г. "Уорли Парсънс" е учредила съвместно предприятие с "ИНТЕР РАО ЕЭС", а основен акционер в "ИНТЕР РАО ЕЭС" е "Росатом" ("Атомстройекспорт" е дъщерна компания на "Росатом".)
Това дава много силен коз на българската страна в арбитражното дело, смятат тъмносините.
От прокуратурата потвърдиха, че разполагат с информацията и тя е предмет на анализ и разследване.
"Уорли Парсънс" счита привличането като обвиняем на регионалния й директор за България Събин Събинов за безпочвено и неоснователно и ще гo оспорва, се посочва в днешното съобщение от компанията.
Във взаимоотношенията с НЕК Събинов през цялото време е действал като представител на "Уорли Парсънс Нюклиър Сървисис" ЕАД, посочват от фирмата, която е архитект-инженер по проекта АЕЦ "Белене".
От "Уорли Парсънс" са уверени, че Събинов ще бъде напълно оправдан, посочват от компанията.
В съобщението се казва още, че "Уорли Парсънс" продължава да сътрудничи на българските власти в текущото разследване на проекта АЕЦ "Белене".
"Уорли Парсънс" работи в рамките на валиден договор от самото му възлагане от НЕК през 2005 г.
След обявеното от българското правителство през 2012 г. прекратяване на строителството на АЕЦ "Белене" договореният обхват на услуги беше изменен, за да бъдат предоставени намален обем услуги по време на фазата на "замразяване" на проекта, посочват от дружеството.
"Уорли Парсънс" е изпълнявало всички възложени му услуги в съответствие с приложимите български закони и указанията на клиента и е работило последователно в подкрепа на своя клиент - НЕК, на българското правителство и техните интереси, се казва още в съобщението.
От компанията уточняват, че уведомление за прекратяване на договора са получили на 7 октомври 2013 година.
Миналата седмица на собственика на консултантската фирма "Риск инженеринг" Богомил Maнчев бяха повдигнати обвинения във връзка с разследването за длъжностно присвояване по договор за консултации за АЕЦ "Белене".
С обвинение са и Събин Събинов, изпълнителен директор на компанията „Уорли Парсънс" и двама бивши шефове на НЕК - Иво Лефтеров и Крум Атанасов. В петък от прокуратурата обявиха, че може да повдигнат обвинения и на бивши министри заради злоупотреби по проекта.
Малко след пресконференцията на ДСБ от прокуратурата разпространиха съобщение, в което се казва, че информацията, изнесена от партията, е била известна при образуване на досъдебното производство и е предмет на анализ и разследване.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!