П рокуратурата повдигна обвинение на бившия икономически министър Трайчо Трайков за умишлена безстопанственост при продажбата на миноритарен дял на EVN през 2011 г., нанесла щети в размер на 20 829 200 лева.
Трайков, който бе министър в първия кабинет на Борисов и кандидат за президент на РБ на изборите през ноември, съобщи още на 28 декември във "Фейсбук" профила си, но прокуратурата проговори за обвинението едва днес.
В качеството на обвиняем ще бъде привлечен и бившият министър на финансите Симеон Дянков, съобщи говорителят на главния прокурор Румяна Арнаудова. Той ще бъде призован, но засега полицията не може да го открие на известния му адрес в България. Дянков живее и работи основно в САЩ. Това вероятно значи, че ще бъде обявен за издирване, посочи Арнаудова. Очаква се да има още обвиняеми.
Какво е обвинението накратко:
В периода май 2011 г. - юни 2011 г., в качеството си на длъжностно лице, заемащо отговорно служебно положение – министър, в качеството си на орган, упражняващ правата на държавата, като акционер в капитала на „ЕВН България Електроразпределение" АД, и като принципал на „Държавна консолидационна компания" /ДКК/ ЕАД, не е положил достатъчно грижи за ръководенето, управлението, стопанисването и запазването на повереното му имущество и от това са последвали значителни щети за „ДКК" ЕАД в размер на 20 829 200.00 лева.
Трайков дал съгласие продажбата на притежаваните от „ДКК" ЕАД 51 612 акции
от капитала на „ЕВН България Електроразпределение" АД да се извърши от АПСК в нарушение на Стратегията за приватизация на електроразпределителните дружества, приета с Решение от 11.06.2003 г. на Министерски съвет и одобрена с Решение на Народното събрание на 29.07.2003 г.
Съгласно тази стратегия е следвало да бъде осъществена печеливша продажба на остатъчния дял при повишаване показателите на дружеството и увеличаване на тяхната стойност. Деянието е умишлено, последвалата щета е в особено големи размери и случаят е особено тежък.
Досъдебното производство на Софийска градска прокуратура е образувано на 17.04.2014 г.
срещу управляващия и представляващ „Булброкърс” ЕАД за злоупотреба с доверие, както и срещу длъжностни лица от състава на МИЕТ, за умишлена безстопанственост.
В профила си във "Фейсбук" бившият финансов министър отговаря, че ще съдейства на прокуратурата, но не уточнява къде се намира:
На обвинението обаче опонираха Трайков и "Булброкърс":
"Те са си сметнали някаква цена на остатъчния брой акции и казват, че са могли да бъдат продадени по-скъпо. Да твърдиш, че правиш пазарна оценка, след като пазарът е дал цената, ми се струва прекалено самонадеяно.
Но по-важното е, че тази сделка е извършена от Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол, какъвто е законът. Това е единствената институция, която може да извършва такъв вид сделки. Сделките, което извършва агенцията се одобряват от Надзорния съвет на агенцията, който може да се каже, че е орган на НС, защото там има членове, избрани от всички парламентарни групи”, коментира ексминистърът Трайчо Трайков пред NOVA.
"Очевидно в случая се преследват цели различни от справедливост и законност.
Прокуратурата абсолютно неоснователно замесва името и репутацията на търговско дружество в своите видимо политически активности
и битки три месеца преди парламентарните избори", заявяват от "Булброкерс" и добавят, че "от чисто фактическа страна огромна част от изнесените на брифинга днес данни са неверни".
"Категорично невярно е, че е заобиколен закона и Булброкърс“ ЕАД е изготвил и е определил цената на остатъчния дял от „ЕВН България“ ЕАД, както и че дружеството е избрало методология за оценка, която ощетява държавата.
Оценката е изготвена от независим лицензиран оценител по методология определена от Агенцията по приватизация и следприватизационен контрол (АПСК), както повелява закона и договора на инвестиционния посредник. „Булброкърс“ ЕАД е изпълнявал инструкциите на АПСК, препоръчал е минимална цена на акция, под която не съветва да се продават дялове, което е прието от Агенцията.
Сделката беше реализирана на пода на Българската фондова борса по метода на закрит аукцион, който е най-справедливия и състезателен метод, тъй като пазара сам определя стойността на акциите. Меко казано некоректно е да се сравняват цените за мажоритарен и миноритарен пакет акции, особено цените между 2004 г. и 2011 г. – в средата на най-тежката финансова криза и при тотална липса на инвеститори.
Въпреки това тази конкретна сделка беше оценена като огромен успех, защото заявките за покупка надхвърлиха със 130% предлаганите акции, постигнатата цена беше с 1/3 над минималната допустима цена одобрена от АПСК, а получената сума беше почти 100 млн. лв.", посочват от "Булброкърс".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!