Полицията претърси три пъти за един ден офисите на фирмата "Екометал инженеринг", собственост на Пламен Стоянов - един от т. нар. братята Дамбовци, твърдят служители на фирмата.
Стоянови бяха сред задържаните при операцията "Октопод" в нощта на 9 срещу 10 февруари. Те са обвинени в участие в престъпна група, която се е занимавала с рекет. На 18 февруари обаче бяха пуснати от Софийския апелативен съд (САС) с марка за неотклонение "подписка". Със същата мярка бе пуснат и Момчил Кръстев, докато на Антон Петров-Хамстера и Николай Велков беше наложена парична гаранция от 20 хил. лв., а Алексей Петров и Марчело Джотолов бяха оставени в ареста.
При последния обиск, започнал около 14 ч. пред сградата на фирмата в Кремиковци, се появили няколко въоръжени служители на ГДБОП. Освен това имало и служители на Дирекция "Оперативно техническо издирване" (ДОТИ).
За трети път няма съдебно разрешение за обиските в офисите на братята Пламен и Йордан Стоянови, съобщи пред журналисти защитникът им Людмил Рангелов. Според него от МВР са търсили оръжие и взривове.
Час след пускането на Дамбовците снощи спецполицаи нахлуха в жилището им.
Людмил Рангелов каза, че баретите са търсили нови доказателства, но в крайна сметка са взели само два мобилни телефона.
Телефоните бяха в жилището и при предишната проверка, каза още адвокатът и добави: "Търсеха някакви документи, които са свързани с "Лев инс" и "Лев корпорация", но такива тук няма".
Според министъра на вътрешните работи Цветан Цветанов, Йордан и Пламен Стоянови са били на изхода и на входа на Металургичния комбинат "Кремиковци" като най-големите вносители на скрап за преработка и износители на шлака. Така те участвали в източването на завода.
Справка в търговския регистър показва, че Стоянови са собственици на повече от пет фирми, сред които "Екометал инженеринг" и "Везден - Димитров и сие".
Те са собственици и на големи терени от комбината Кремиковци. По неофициална информация с част от земите комбинатът е платил дългове към братята.
Основно обаче се смята, че те са наследили бизнеса си от Алексей Петров, който им е завещал смятаните за златна мина табани на Кремиковци.
Официално Дамбовците се появяват в "Кремиковци" по времето, когато Александър Томов е изпълнителен директор. Той обаче не ги смята за основните играчи в източването на комбината.
На въпрос дали действията на полицията могат да станат основание за бъдещо дело срещу държавата адвокат Рангелов отговори положително, тъй като по думите му "Екометал инженеринг" ЕООД е сериозна фирма със сериозни обороти, които сега не се осъществяват.
Той посочи, че не се опасява, че полицията може да намери нещо. "Това, което сега го няма - го няма, но дали нещо няма да дойде, аз не мога да знам", добави адвокат Рангелов.
Пламен Стоянов съобщи на журналисти, че е изпратил писмо до Министерството на икономиката и енергетиката, в което е предложил оздравителен план за комбината "Кремиковци", но от там не му обърнали внимание.
В отговор на въпрос дали е свързан с източването на "Кремиковци", Стоянов каза: "Ние сме инвеститори, защо да го източваме". Според Стоянов срещу него и брат му работят отделни частни интереси на "малки плагиати".
Бизнесменът заяви, че не е против МВР да си върши работата, а е против "целия този стрес" и се притеснява за децата си.
Не знаел дали Алексей Петров е имал офиси в
Кремиковци и според него "никога никой не е знаел, че
Петров охранява дружеството".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!