С офийският градски съд (СГС) наложи мярка за неотклонение "задържане под стража" на бившия шеф на "Напоителни системи" Георги Харизанов.
До момента Харизанов беше с мярка "парична гаранция". Той беше изведен от залата днес с белезници.
Прокуратурата поиска изменение на мярката му на 11 декември от Софийския районен съд въз основа на показания на таен свидетел. Тогава магистратите категорично отказаха да задържат Харизанов.
Днес обаче СГС реши, че има опасност от напускане на страната на Георги Харизанов. Съдът смята, че постоянният адрес не е гаранция за липсата на риск от укриване на обвиняемия и въпреки че е внесъл паричната гаранция в размер на 5000 лв., са налице сведения, че Харизанов възнамерява да напусне страната, без да е уведомил конкретните органи.
Съдът се аргументира с анонимни показания на таен свидетел,
съобщи "Правен свят". Неизвестен лоялен гражданин станал свидетел наскоро на разговор между двама души в заведение "Мото" в София, в който един мъж споменава "Напоителни системи", ходене при негрите, протести и 15 лева за участие в тях. След това при проверка в интернет същият този гражданин видял снимка и името на Харизанов и решава, че мъжът от заведението е именно той.
Свидетелят се свързва със свой познат от ДАНС, който също остава анонимен. Агентът директно го праща при шефа на столичното следствие Петьо Петров. От показанията на този свидетел прокуратурата решава, че Харизанов иска да избяга в чужбина и най-вероятно - в ЮАР, с което мотивира искането си за постоянен арест.
Миналата седмица СРС отхвърли справките на ДАНС, като посочи, че те нямат процесуална стойност, а освен това не било проведено разпознаване, за да е сигурно, че тайният свидетел е видял именно Харизанов,
пише "Правен свят". Магистратите изтъкнаха тогава, че до момента обвиняемият има безукорно процесуално поведение, явява се на всички разпити, по никакъв друг начин не е нарушавал мярката си за неотклонение "парична гаранция". Без да са събрани нови доказателства, днес СГС стигна до напълно противоположни изводи за възможността и намерението на Харизанов да се укрие.
Любопитен аргумент на СГС да наложи най-тежка мярка за неотклонение на обвиняемие бе този, че Харизанов поискал наскоро да бъде отменена забраната му да напуска страната. Пред съда той посочил само, че му предстоят служебни пътувания през януари до Германия, Франция и Турция, но не уточнил дати, което СГС тълкува също като заявка, че може да избяга.
Обвиняемият изобщо не очакваше такъв развой на случая и още преди да чуе окончателното определение започна да се държи за главата и да пита съдиите "Какво става тук?" След това, докато съдиите още четяха определението, Харизанов предаде телефона си на своя адвокат и се насочи към служителите на Съдебна охрана с подадени ръце, за да му бъдат сложени белезници.
На Харизанов са повдигнати обвинения във връзка със сключването на сделки за продажба на 100 000 тона скрап от черни и цветни метали. Те са били част от съоръженията за напояване на земеделски земи в страната.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!