С решение на Софийския апелативния съд са отхвърлени изцяло претенциите на мюсюлманското вероизповедание към българското културно и историческо наследство.
Това съобщи кметът на община Кюстендил Петър Паунов в социалната мрежа „Фейсбук“.
„Благодарим на Бога и на съдиите, че спазвайки българското законодателство и националните приоритети, отказаха на хора, които посягаха върху имуществото ни със своите неоснователни претенции. Нееднократно сме заявявали, че това е провокация, на която се надявам, че ще бъде сложен край“, каза Паунов за агенция „Фокус“.
„Отхвърлено е искането да бъдат признати за първоприемници на мюсюлманските вероизповедни общини и е прекратено производството по делото“, заяви Паунов.
Решението на съда може да бъде обжалвано, но по думите на кмета на Кюстендил то изцяло обезсилва решението на Градския съд, с което те са били признати за първоприемници.
„Става въпрос за паметници на културата, които трябва да бъдат превърнати в музеи на световната и на национална толерантност. Тук не става въпрос само за джамии, а за десетки други терени“, допълни още Паунов.
В началото на годината жители на Кюстендил и Карлово излязоха на протест пред Съдебната палата в София срещу намеренията на мюсюлманското вероизповедание, в лицето на главното мюфтийство, да придобие собственост върху джамиите „Ахмед бей“, „Фетих Мехмед“, „Куршум джамия“ и десетки други имоти, представляващи неразделна част от културно – историческото наследство на България.
От Общината в Кюстендил припомниха, че мюсюлманското вероизповедание е завело близо 90 дела в 50 града в страната, с претенции да придобие собствеността върху вакъфските имоти. На първо време битката е за десетина джамии, които не са действащи храмове и в момента са собственост на държавата и общините.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!