Новосъздадените спецсъдилища и спецпрокуратури, придобили известност с названието "Антимафия", започват работа от днес.
Те бяха създадени с цел да гледат дела срещу организирани престъпни групи, които се занимават с тежки престъпления. Така разследванията ще се водят по-бързо, а
делата се очаква да приключват в по-кратки срокове
Част от екипите ще започнат първия си работен ден с непопълнен състав.
Ръководителите на двете спецпрокуратури Борислав Сарафов и Светозар Костов искат дори увеличаване на щата на двете звена.
Според Сарафов и Костов около 80 ще са делата, които от цялата страна ще постъпват плавно от началото на годината. Това ще са незапочнали в съда процеси, които вече ще са от компетенцията на спецсъда.
Още около 350 са незавършените все още от прокуратурата разследвания, които също ще дойдат в новите звена, но след приключването им.
Не очакваме камиони с дела от първия ден,
коментира преди дни Костов.
По два отдела ще има във всяка прокуратура - криминален и стопански, а по всяко дело ще се явяват по трима прокурори - по двама от първоинстанционната и един от спецапелативната. Така по-висшият прокурор ще довършва делото си на втора инстанция в съда.
Статистиката сочи, че делата, които ще са от компетенцията на спецобвинителите след 1 януари, през 2008 г. в цялата страна са били 135, през 2009-172, през 2010-209.
Предизвикателството пред мен е този съд да заработи и да отговори на очакванията на обществото за справедлив, ефективен, компетентен и принципен съд, посочи веднага след избора си за председател на първоинстанционния спецсъд Георги Ушев.
Не поемам този пост с нагласата да водя битки с когото и да било и
не очаквам да има политическа намеса в работата на съда,
каза той.
Председателят на Специализирания съд изрази увереност, че всеки съдия ще взема решенията за делата професионално по доказателствата.
Според него в закона има предпоставки процесите да приключват по-бързо. Възможно е едно дело да приключи за няколко месеца, но много зависи от това колко дела ще постъпят, когато Специализираният съд заработи, каза Ушев.
Вземането на справедливо решение обаче, е много по-важно от самоцелната бързина за приключване, заяви той.
Изборът на част от ръководителите на двете съдилища и прокуратури
бе съпътстван от някои затруднения
Част от кандидатите нямаха стаж, други сами оттеглиха кандидатурите си, за трети - не бяха събрани достатъчно гласове от членовете на Висшия съдебен съвет.
За да заработят спецзвената бяха отпуснати няколко милиона лева. Висшият съдебен съвет гласува и 2,5 млн. лева за изграждането на специализиран арест.
Пристроеното специално крило има 10 килии за по четирима арестанти и две помещения за защитени свидетели. Предвидени са отделни входове за магистрати.
Специализираният съд ще заработи първоначално с пет заседателни зали, които се оборудваха до последно. За първи път в България вече има и съдебна зала, в която арестанти ще стоят зад стъклена преграда. Останалите четири зали нямат подобни.
Към двете специализирани спецсъдилища ще работят 30 охранители. От тях 23-ма са за охрана, а другите седем са за конвоиране. Всички те ще бъдат избирани по подготвеност, издръжливост и добра физика.
Близо 2 млн. лв. бяха отпуснати и за заплати на всички 134 човека в специализираните съдилища и прокуратури.
Администрацията на двете съдилища и прокуратури
ще е в рамките на 81 човека - 25 в първоинстанционния и 16 в апелативния съд, 30 в първоинстанционната и 10 в по-горната спецпрокуратура.
Милион и 660 хил. лв. ще са режийните разходи на двата спецсъда и прокуратурите до края на годината.
Около 1,9 млн. лв. струва обзавеждането и техниката. Общо 800 хил. лв. от тях отиват само за компютри.
Към всички тези пари ВСС отпусна и средства за осигуровки на работещите и други видове плащания. Те са в размер на още около 800 хил. лв.
Така общо за двете спецсъдилища и двете спецпрокуратури отиват близо 6,4 млн. лв.
Съдът е напълно готов за работа,
каза Ушев пред БНР.
Говорителят на специализираната прокуратура Пламен Марков пък посочи, че е изпратено писмо до ВСС за искане на повече бройки в новата институция, но засега няма отговор.
"Висящите досъдебни производства ще се довършват от досегашните разследващи. Ще работим с разследващи полицаи, които се определени с нарочна заповед на министъра на вътрешните работи. Това са хора с юридическо образование, подготвени. Надявам се нещата да се регулират", добави Марков.
Преди Нова година течеше процедура за избор на съдебни заседатели, все още не избрани, но се надявам до края на януари това да се случи, посочи Ушев.
"По закон за избор на съдебни заседатели има изискване за доброто им име в обществото. Не е необходимо да има някакво специално изискване към тях извън това - независимо че става дума за специализиран съд", допълни той.
Имаме добър диалог с прокуратурата и се надявам да идват при нас именно такива дела - за организирана престъпна група, каза още Ушев.
Марков не пожела да посочи имена от предстоящите дела, но обеща да каже, когато дойдат делата и има обществен интерес.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!