Съдиите в България са изправени пред редица стресогенни фактори, сочи изследване, изготвено по проект в рамките на Оперативна програма "Административен капацитет", която се съфинансира от ЕС.
Сред причинителите на стреса при съдиите са обема на делата, неравномерното разпределение на трудовото натоварване и неговата неритмичност, информира БТА.
Според специалистите други важни фактори са натискът за вземане на важни решения в неблагоприятна психосоциална атмосфера и изолация.
Експертите са на мнение, че резултатите от изследването трябва да се предоставят за незабавно обсъждане на ръководството и членовете на Съюза на съдиите в България и на тази основа да се изработи становище и план за действие, с които да бъдат запознати ВСС и Министерството на правосъдието.
Данни от изследването сочат, че българските съдии, както и колегите им в другите страни членки на ЕС и в САЩ, изпитват нарастващо ниво на трудово-професионален стрес от делата, които гледат основно за престъпления срещу личността, срещу деца, сексуални престъпления и престъпления, извършени по особено жесток начин или привличащи засилено обществено и медийно внимание.
Характеристиките на съдебното производство като продължителността и прекъсванията на делата оказват сериозен източник на хронично напрежение и могат да станат причина за т. нар. "прегаряне", подчертават авторите на проучването.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!