П ромените в Конституцията и Закона за съдебната власт станаха повод днес във всички съдилища у нас да е ден на отворени врати.
Решението е на Съюза на съдиите. Магистратите призоваха председателите на съдилища в страната да организират срещи-дискусии с граждани, представители юридическите среди.
Съдебната палата също отваря врати, съобщава Нова телевизия.
Целта е обсъждане и разясняване на практическата значимост на законодателните промени в Конституцията на Република България и Закона за съдебната власт за укрепването на авторитета на съдебната власт и подобряването на дейността на съдилищата и прокуратурата.
Междувременно промените в Конституцията по отношение на съдебната система, ще бъдат разгледани в пленарната зала на трето четене. При третото гласуване депутатите ще гласуват поименно.
Въпросните промени в окончателния си вариант предизвикаха сериозни критики, протести от страна на съдиите и доведоха до оставката на правосъдния министър Христо Иванов.
Междувременно промените в Конституцията по отношение на съдебната система, ще бъдат разгледани в пленарната зала на трето четене. При третото гласуване депутатите ще гласуват поименно.
Въпросните промени в окончателния си вариант предизвикаха сериозни критики, протести от страна на съдиите и доведоха до оставката на правосъдния министър Христо Иванов, тъй като се разминават с поетите от България ангажименти за съдебна реформа пред Европейската комисия за демокрация чрез право (т. нар. Венецианска комисия).
За да минат промените в Конституцията са нужни поне 180 гласа. От БСП са решили да гласуват против. Не е ясно какъв ще бъде вотът на депутатите от "Реформаторския блок", част от които се обявиха за опозиция.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!