В отворено писмо Съюзът на съдиите в България (ССБ) призова членовете на Висшия съдебен съвет (ВСС) да подадат оставки и да бъде избран нов състав заради "безпрецедентната криза на общественото доверие".
ССБ е неправителствена организация. Миналия месец от съюза отчетоха, че имат вече 1000 души членска маса при общ брой на съдиите в България около 2300, от които 350 са административни съдии, които си имат два самостоятелни професионални съюза.
"В Конституцията и Закона за съдебната власт няма предвиден ред за отзоваване на членовете на ВСС.
Безпрецедентната криза на общественото доверие обаче е извънредна ситуация,
поради което и решенията за преодоляването й могат да бъдат само радикални.
Затова призоваваме членовете на Висшия съдебен съвет да подадат оставки.
Връщането им към изпълнение на магистратските им или други юридически функции не би причинило по-неблагоприятни последици от създадената понастоящем угроза за авторитета на цялата съдебна власт", се посочва в писмото.
Упражняването на основната юридическа професия е тежка отговорност, но безпринципното "кадруване", което ще продължи, е несравнимо по-опасно - разрушава независимостта на съда "отвътре" и неизбежно поставя под въпрос върховенството на закона, пише още в писмото, подписано от председателя на Съюза на съдиите в България Мирослава Тодорова.
ССБ призовава министъра на правосъдието Маргарита Попова да започне консултации и да сформира работна група от висококвалифицирани специалисти за промяна на модела на конституиране и функциониране на ВСС в съответствие с препоръките на институциите на Съвета на Европа и на Европейската комисия за демокрация чрез право (Венецианската комисия).
Убедени сме, че промяната в статута, състава и функциите на ВСС следва да включва създаване на ВСС само за съдиите, който да има пълна компетентност за назначаването, повишаване и наказване на съдиите, посочват от съюза.
Те искат също парламентарната квота във ВСС да се редуцира
до 1/3 от състава и да се избира с мнозинство от 2/3.
"Госпожо министър, с удовлетворение прочетохме заявеното от Вас в интервю за вестник "24 часа", че приемате оставките на съдиите Захарова и Костова като членове на ВСС като "протест срещу кадровата политика на ВСС" и потвърждение на думите Ви от септември 2009 г., че "липсата на прозрачност и грижа за отстояване на независимостта на съдебната система са пагубни за стабилността на държавната власт".
Тъкмо заради това се надяваме да инициирате спешна дискусия за промяна на модела на ВСС", обръщат се съдиите към правосъдния министър Маргарита Попова.
От ССБ отбелязват, че се отнасят с уважение към решението за оставките на съдиите Капка Костова и Галина Захарова като "професионална позиция, която се основава единствено на дълга пред общността и гражданите, чувството за лично достойнство, на съпротивата им да продължат да участват в легитимирането на неясната дейност по администриране на съдебната власт".
Съдиите подчертават, че
изборът на председател на Софийски градски съд не е самостоятелен проблем,
а част от поредица последователни назначения, протекли недемократично и непрозрачно.
В писмото се припомня, че ССБ не веднъж е реагирал срещу спорни назначения на магистрати със съмнителна репутация, както и по отношение на всички проблеми, възникнали в дейността на ВСС.
В контекста на неубедителните решения за назначаване на административни ръководители и невъзможността да се даде ясен отговор за принципите на кадровата дейност са основание за силна тревога, че Висшият съдебен съвет в този му персонален състав ще дискредитира напълно съдебната власт, ако продължи да упражнява конституционните си правомощия, заявяват съдиите и припомнят, че предстои конституирането на специализираните съдилища и прокуратури.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!