В писмо до Висшия съдебен съвет Съюзът на съдиите в България настоява за мерки по повод на огласените в медиите телефонни разговори между висши магистрати и между бивш премиер, бивш министър и бивш градски прокурор.
Съдиите изразяват безпокойството си от "липсата на адекватни действия, които да дадат отговор на множеството въпроси, вълнуващи професионалната общност и цялото общество, за състоянието на независимостта на съдебната власт и авторитета на нейни представители".
В края на април 2013 г. в медиите бяха разпространени 18 аудиозаписа на разговори между бившия премиер Бойко Борисов, бившия министър на земеделието Мирослав Найденов, тогава обвиняем, и тогавашния градския прокурор на София Николай Кокинов, припомнят съдиите в писмото.
От Съюза пишат, че са очаквали ВСС да представи становище по този случай и допълват, че скандал с такава интензивност в съдебната власт не се е случвал, "защото никога в такава драстична степен не е бил компрометиран конституционният принцип на разделението на властите".
Съдържанието на разговора е останало необсъдено от ВСС, не са извършени и проверка на факти за зависимост на прокурори от участниците в записа и от други лица, останали неназовани, допълват съдиите в писмото си.
Дискредитирането на независимостта на ВСС рефлектира върху убедителността на цялостната му дейност, а в очите на гражданите вече е оспорена независимостта и на редовите съдии, прокурори иследователи, се казва още в писмото.
ВСС не може да мълчи, защото оповестените разговори убиват доверието не само на обществото, но и деморализират съдебната система отвътре, демотивират добросъвестните професионалисти и така създават хранителната среда за продължаване и заякване на порочното статукво, се казва в писмото.
Съдиите настояват членовете на ВСС от съдебната квота да се избират пряко от магистратите, за да няма съмнения, че изборът е предпоставен от упражняване на административно влияние.
Пред ВСС днес отново имаше протест. 10 от членовете на Съвета се срещнаха с трима от протестиращите, съобщиха от пресцентъра на ВСС. Повод за срещата е тяхното настояване Камен Ситнилски да подаде оставка от ВСС.
Членовете на Съвета са изразили разбиране към правото на протест на присъстващите. Те са посочили, че ВСС ще изрази своята позиция и ще предприеме съответните действия по повод на изнесените в медиите специални разузнавателни средства, касаещи и двама от членовете на ВСС. Това щяло да се случи след приключване на проверката, разпоредена от главния прокурор Сотир Цацаров.
По време на срещата представителите на протестиращите са поставили и въпроси за подобряване на информираността на гражданите за дейността и функциите на ВСС, както и възможността на ВСС да влияе на законодателния процес. Членовете на Съвета са обяснили, че ВСС няма законодателна инициатива.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!