Или Мирослава Тодорова не може да си организира работата като съдия, или тя не е искала да си напише мотивите по делото - затова аз подкрепих решението на ВСС тя да бъде уволнена.
Това каза Иван Колев, член на ВСС, на извънредното заседание на съвета днес за обсъждане на дисциплинарната практика за наказания на магистрати за забавяне на дела.
Ново решение по уволнението на Мирослава Тодорова на днешното заседание не е взимано.
То бе свикано от правосъдния министър Диана Ковачева, за да обсъди дисциплинарната практика за наказания на магистрати, които бавят дела. Решението на ВСС миналата седмица да уволни дисциплинарно съдия Мирослава Тодорова за забавяне на мотивите по решени дела доведе до безпрецедентни протести и искане ВСС да преосмисли решението си.
Съдиите имат насрочени по 300 дела, съдия Тодорова не е имала никога повече от 260 дела на година. Всичко опира до организация на работата, каза Колев.
Той посочи, че тя не си е свършила преките задължения. Колев изнесе данни за натовареността на съдия Мирослава Тодорова.
"През 2005 г. е разгледала 254 дела, от които 30 от общ характер. През 2006 г. има 12 дела, през 2007 г. е била преподавател в Националния институт по правосъдието и има две дела; през 2008 г. има 178 дела, през 2009 г. има 250 дела, 16 от които са от общ характер.
За дисциплинарното уволнение на съдия Тодорова председателят на Върховния касационен съд Лазар Груев заяви, че вярва, че българският съд ще вземе правилно решение дали да отмени наложеното наказание. По думите му решенията трябва да се взимат според фактите. Той заяви, че ще бъде жалко, ако някой се наказва или оправдава само заради определени негови изказвания.
Според председателя на ВКС никой не е спечелил от въпросното дисциплинарно наказание, а най-много е изгубила България в навечерието на юлския доклад на Европейската комисия.
Груев добави, че е жалко, че проблемите на съдебната власт се излагат на показ, само когато има поводи като случая със съдия Тодорова.
Борис Велчев заяви, че ВСС е виновен за това, че е подценил темата с натовареността на съдиите.
Главният прокурор каза, че никой в съвета не знае каква е истинската картина на натовареността. Той предложи следващите няколко месеца да бъдат използвани за намиране на решение на проблема, за да се помогне на следващия състав на ВСС.
Министърът на правосъдието Диана Ковачева от своя страна предложи на членовете на съвета да подготвят доклад за дисциплинарната си практика през последните четири години. Беше й отговорено обаче, че подобни доклади се публикуват редовно.
Пламен Стоилов пък заяви, че решението на съвета за уволнението на съдия Тодорова е законосъобразно. Тъй като законът не му позволява да изнася данните, с които разполага ВСС, Стоилов подкрепи думите си с цитиране на публикации в медиите за различните нарушения на съдията.
Цони Цонев от ВСС заяви, че случаят със съдия Тодорова е уникален, тъй като тя е била наказвана и преди, но това не е променило стиля й на работа.
През 2010 г. има 218 наказателни дела, 18 от които са от общ характер", каза Колев. От 2008 г. до сега ВСС е наложил
най-тежкото дисциплинарно наказание - уволнение, на 7 магистрати,
каза членът на ВСС Петър Стоянов. Той изнесе данни, според които подобно наказание не е прецедент.
През 2008 г. ВСС е потвърдил 28 наказания на магистрати. От тях 19 са порицания и 9 забележка, според изнесените данни.
През 2009 г. - 25 дела: 7 порицания и 18 забележки; през 2010 г. - 20 дела: 16 забележки и 4 порицания, и през 2011 г. - 4 дела: 2 порицания и 2 забележки, каза Стоянов.
Той посочи, че за 2008 г. има осем наказания, от които 95% са с намаляване на трудовото възнаграждение.
"Бавното правосъдие води до отказ от правосъдие. Гражданите трябва да могат да видят, че правата им са защитени и то в срок. Натовареността на магистратите е проблем, който не е лесен и изисква време", каза правосъдният министър Диана Ковачева. Ковачева е получила писмо от съдия Мирослава Тодорова, в което тя приветства подобна дискусия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!