Съдии от Софийския градски съд, Софийския апелативен съд, Софийския районен съд и Върховния касационен съд ще внесат искане във Висшият съдебен съвет (ВСС), съветът да оттегли решението си за дисциплинарното уволнение на съдия Мирослава Тодорова.
Искането е подготвено вчера след консултации със съдии специалисти в административното право и в трудово-правните отношения и беше подписано от много от присъстващите на днешния протест магистрати.
Съюзът на съдиите пък внесе в деловодството на ВСС своя официална позиция на въпроса, както и подписаната от 51 съдии във ВКС позиция в подкрепа на съдия Мирослава Тодорова.
Пространството пред сградата на съвета се оказа прекалено малко, за да побере всички, които дойдоха, за да изразят недоволството си от безпрецедентното уволнение на съдията на съдията от Софийски градски съд и председател на Съюза на съдиите Мирослава Тодорова.
Над 100 магистрати, представители на неправителствени организации и обикновени граждани се събраха в подкрепа на Мирослава Тодорова.
"Аз не отричам забавянето по делата. Считам, че имам легитимност да говоря, защото знам как се стига до тази ситуация",
каза Тодорова, цитирана от Агенция "Фокус".
По думите й Съюзът на съдиите винаги е бил конструктивен критик към работата на ВСС, а натрупването на работа от предишни години причинява "ефекта на лавината".
На въпрос, дали се чувства жертва преди предаването на петгодишния доклад на ЕК, съдия Тодорова отговори: "Аз не съм жертва и колегите не трябва да гледат на мен като жертва. Има съд, в който аз вярвам".
"Вярно е, че съм работила в извънработно време, за да имам достъп до компютър. Самият физически достъп до делата беше изключително затруднен, защото няма къде да ги чета преди съдебно заседание. 2008 г. се върнах в съда и до март месец не съм имала кабинет и работно място", заяви Тодорова.
"Смятам, че нарушението е факт, изпитвам дълбоко неудобство, но считам, че не съм некомпетентна и не съм се забавила от некомпетентност", каза още Мирослава Тодорова.
Президентът Росен Плевнелиевз каза днес във Варна, че е обезпокоен "от поредното решение на ВСС, което създава усещането и съмнения за степен на необективност".
Държавният глава посочи, че не може да не е притеснен, когато съдиите в страната протестират
Той каза още, че не може да навлиза детайлно в решенията на ВСС, но съмненията за необективност са проблем, който настоящият съвет произвежда до последните си дни. Президентът поздрави днес участниците в Общото събрание на Варненския окръжен съд, което трябва да излъчи две номинации за членове на ВСС.
Плевнелиев каза, че ВОС е съд-модел за страната и подчерта, че присъствието му е доказателство за уважението му към системата и подкрепата му към магистратите.
"Новият ВСС ще е толкова силен и обективен, колкото общите събрания на съдиите по места се проведат прозрачно и ефективно", отбеляза президентът и призова магистратите да определят за членове на Съвета най-достойните, за да има Съветът добро лице пред българските граждани и пред Европа.
Това, което виждам във Варна, е съдии със силна активна гражданска позиция, така че съм оптимист, заяви Плевнелиев. Според него, ако навсякъде в страната събранията преминават по същия начин, новият ВСС ще започне работата си с висока степен на обществено доверие.
По повод на изграждането на Съдебна палата във Варна президентът коментира, че е жалко, че съдиите работят в лоши условия, но е по-жалко, че първа копка за палата е правена четири пъти през годините. За съжаление много политици не си научиха урока, че първа копка се прави с осигурено финансиране, посочи Плевнелиев и уточни, че ще работи петата копка за Варненска съдебна палата да е последна.
Вчера ВСС уволни дисциплинарно съдия Мирослава Тодорова заради нередности по прилагане на дисциплинарните наказания.
19 членове на ВСС гласуваха за уволнението. Главният прокурор Борис Велчев и председателят на ВАС Георги Колев излязоха ядосани от заседанието и отказаха коментар.
Съдия Мирослава Тодорова, която е председател на Съюза на съдиите, заведе дело за клевета срещу вътрешния министър Цветан Цветанов в Софийския районен съд на 6 февруари.
Причината за делото срещу вътрешния министър е, че в две последователни интервюта Цветанов обвини Мирослава Тодорова в "обвързаност" с организираната престъпност, защото забавила мотивите към 8-годишната присъда на Васил Маникатов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!