С ъюзът на съдиите в България, Асоциацията за европейска интеграция и права на човека, Българските адвокати за права на човека, Българският институт за правни инициативи, Българският Хелзинкски комитет и Фондация „РискМонитор“ призоваха в открито писмо президента Росен Плевнелиев да проведе публични консултации и след това да реши дали да подпише указа за назначаване на новоизбрания председател на Върховния касационен съд (ВКС) Лозан Панов.
Гражданските организации припомнят на Плевнелиев решения на Конституционния съд, според които
трябва да има „съгласуваност с президента,
чиито съображения при отказ да изпълни първото предложение на Висшия съдебен съвет биха могли да повлияят на този орган за повторното предложение“.
В четвъртък Лозан Панов бе избран от Висшия съдебен съвет (ВСС) с нужните 17 гласа, а неговият конкурент съдия Павлина Панова получи подкрепата на шест от членовете на съвета. Началото на заседанието на съвета беше белязано от скандално изявление на председателя на Етичната комисия Ясен Тодоров, който обвини в провокация членовете на ВСС, които предложиха промяна в начина на гласуване, и добави, че работят против интересите на съвета и на държавата.
В писмото си гражданските организации изразяват съмнение за тайната на вота
на членовете на ВСС по време на избора на Панов за съдия номер едно.
„Най-съществените въпроси, които подлежат на оценка сега, са дали беше спазено конституционното изискване за провеждане на тайно гласуване и дали беше осигурена равнопоставеността на кандидатите, след като процедурата беше спирана, а срокът за представяне на концепция удължаван, без да има такива възможности в обявените правила“, пише в писмото до държавния глава.
Шестте организации изразяват съмнение за това дали са били убедителни и прозрачни мотивите, които определят взетото решение от страна на ВСС.
„Изложените от отделните членове на Висшия съдебен съвет съображения и фактите, които ги подкрепят, не съответстват на резултата от гласуването“, гласи още писмото до Росен Плевнелиев.
„От изявленията на членовете на Висшия съдебен съвет в процеса на изслушване не стана ясно кои са конкретните качества, мотивирали мнозинството да предпочете избрания кандидат.
Считаме за особено тревожно, че напълно беше игнорирана съдийската подкрепа за единия кандидат,
което е в рязко противоречие с основополагащите принципи, върху които се гради самоуправлението на независимата съдебна власт“, пишат неправителствените организации.
Писмото им повтаря тезата на министъра на правосъдието Христо Иванов, който нарече избора „филм с предизвестен финал“.
„Притеснително е също, че изборът приключи по прогнозирания в медиите начин,
който не се основаваше на явното превъзходство на качествата на единия кандидат, а беше обвързан с политически интереси“, посочват неправителствените организации.
Ден след избора на Лозан Панов председател на ВКС депутатът от Реформаторския блок и шеф на парламентарната комисия по вътрешна сигурност и обществен ред ген. Атанас Атанасов призова президентът да откаже да издаде указ за назначаването на Панов. Причината бе начинът на гласуване, като според Атанасов, не е спазена тайната на вота, като не са използвани бюлетини, а електронната система ВСС.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!