Д адоха на съд двамата машинисти, управлявали дерайлиралия влак край Хитрино, съобщиха от прокуратурата. Инцидентът стана на 10 декември миналата година.
ХРОНОЛОГИЯ НА СЪБИТИЯТА ОТ ХИТРИНО В СНИМКИ
Димитър Михнев и Радослав Петков са обвинени за това, че са нарушили правилата при управление на железопътния състав и по непредпазливост са причинили смъртта на седем души, а други 14 са с наранявания.
При влизане в гарата Михнев
е спазил ограничителната скорост от 40 км/ч. Управляваният от него влак се движел със 78 км/ч.
Нови кадри показват момента на взрива в Хитрино
Оцелял от Хитрино вижда дерайлирането на влака
Вторият машинист Радослав Петков от своя страна не предприел действия за незабавно спиране на влака, след като Михнев не показал с действия, че управлява безопасно композицията. В резултат на допуснатите нарушения от двамата е последвало дерайлиране на влака, повреждане на вагон-цистерни от състава на композицията, изтичане на превозвания газ и последвал взрив.
Разследването е установило, че инцидентът не е предизвикан от повреди в жп инфраструктурата, не е предизвикан от техническа неизправност на състава и не се касае за техническа неизправност. Причината за произшествието е високата скорост – двойно по-висока от разрешената, което е довело до претоварване и разрушаване на железния път, а от там и до дерайлирането на част от вагоните.
Димитър Михнев е с мярка за неотклонение „парична гаранция“ от 10 000 лева, а Радослав Петков с мярка „подписка“. Наложена им е забрана за напускане на страната.
Хитрино след взрива: Къщите сринати, сажди навсякъде (видео)
48 часа по-късно, хората разказват: Кълба огън и пламъци до небето
В 05:37 ч. на 10 декември 2016 г. товарен влак с пропан-бутан и пропилен, пътуващ от Бургас към Русе дерайлира при навлизане в гара Хитрино. В резултат на това се получава теч от два вагона, който предизвиква пожар.
Пожарът и ударната вълна, образувана при възпламеняването разрушава околните сгради, при което затрупва част от живущите, а други получават различна степен на изгаряне. Машинистите на влака остават живи след инцидента.
Налага се евакуация на живущите от селото, а 150 пожарникари се борят с пламъците, които са потушени до обяд. Ранените са 29 и са откарани в болниците в Шумен и Варна. Някои от тях са с 90% изгаряния по тялото. Загинатите са 7 души. На 12 декември 2016 г. в памет на жертвите е обявен Ден на национален траур.
Води се следствие за причините за катастрофата, като за най-вероятна се приема човешка грешка. Водеща е тезата за превишена скорост на композицията при навлизане в гарата, поради която влакът е дерайлирал.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore
За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК .
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!