Над 300 са случаите по Северното Черноморие, при които законодателството в областта на зоните от европейската екомрежа "Натура 2000" не е било спазвано.
Това обяви днес в Аксаково министърът на околната среда и водите Нона Караджова, която заедно с премиера Бойко Борисов посети откриването на ремонтирана пътна отсечка.
Караджова припомни, че Европейската комисия още от 2008 г. е стартирала редица процедури срещу България заради проблема.
Обвиненията на ЕК са, че не са
спазвани правилата за оценка за съвместимост на инвестиционните
предложения в тези зони, както и изискванията за опазване на
местообитанията.
Не съм специалист в тази област, но ако има щета за страната, може би в бъдеще е възможно да се потърси отговорност от тогавашния директор на РИОСВ-Варна Синан Мехмед.
От него са били взети редица решения, че не е необходимо извършване на оценка и че проектите са напълно в съответствие с екологичните изисквания.
Според Караджова констатациите са били без достатъчна аргументация, което означава, че проектите са гледани на парче, без да се отчита общото им въздействие върху околната среда.
Министерството веднага се е запознало със ситуацията и е изготвило стратегия за защита на България пред ЕК.
На първо място разработихме правила и указания към нашите регионални дирекции по околна среда за извършване на такива оценки, уточни Караджова.
Всеки месец от ведомството подават информация до ЕК как се развиват нещата, което според министърката се приема много добре.
Според нея ако Комисията прецени, може и да пожали страната и да не наложи санкции, но все пак са извършени нарушения, така че има вероятност процедурите да влязат в съда.
В отговор на въпрос ще имат ли колектори през това лято пречиствателните станции в курортите "Златни пясъци" и "Албена", министър Караджова посочи, че ако собствениците на хотели ги изградят - ще имат.
По думите й няма как от бюджета за тази година да бъдат извадени такива средства.
Пречиствателните станции са корпоративна отговорност и хотелиерите би трябвало да инвестират в оправяне на инфраструктурата, след като я ползват, посъветва екоминистърката.
Със заповед на кмета на Каварна Цонко Цонев днес пък бяха принудително премахнати незаконно изградени бариери и контролно-пропускателен пункт пред паркинга на ваканционния клуб "Русалка", съобщиха от пресцентъра на общината.
Съоръженията преграждаха единствения подход до плажа в "Русалка", който е изключителна държавна собственост.
Достъпът вече е свободен.
Летовниците са плащали по 5 лева такса за паркиране на автомобилите си. В общината са постъпвали много жалби от жители на селата Свети Никола и Българево, от рибари и туристи.
Бариерите и пунктът са били изградени без разрешително, каквото изисква Законът за устройство на територията.
Кметът на Каварна информира, че след 10 май ще бъде премахната и незаконно изградена конюшня във ваканционното селище. Заповедта на Цонев вече била потвърдена от областната управа в Добрич.
Управителят на "Русалка" Ангел Марков отказа да коментира принудителното премахване на съоръженията.
Стотици нарушения на "Натура 2000" по Северното Черноморие
Ако има щета за страната, може би в бъдеще е възможно да се потърси отговорност от тогавашния директор на РИОСВ-Варна Синан Мехмед, заяви екоминистърката
27 април 2010, 16:09
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!