Срещу председателя на парламентарната комисия за контрол на ДАНС и лидер на "Атака" Волен Сидеров е водено наказателно дело за изнудване през 1984 г., което е прекратено по неясни причини. Това заяви на пресконференция председателят на софийската организация на Демократи за силна България (ДСБ) Атанас Атанасов.
По думите му явно съществува риск председателят на комисията за контрол на ДАНС да е човек, който има зависимост от миналото.
Атанас Атанасов добави, че следственото дело е завършило със заключение Сидеров да бъде предаден на съд, но няма никакви данни в съда да е внасян обвинителен акт и да има съдебно дело по този случай.
Моето
притеснение е, че един от механизмите,
които се използваха тогава, беше някой
да бъде освободен от наказателната
отговорност с поемането на други
отговорности, т.е. службите използваха
този механизъм за привличане на свои
сътрудници, уточни Атанасов.
Той отбеляза, че законът за разкриване на досиетата се занимава с агентурата на Държавна сигурност, но не и с агентурата на Народната милиция.
Атанасов
призова министърът на вътрешните работи
Цветан Цветанов да извърши проверка по случая.
Ако се установи, че делото е било прекратено по неясни причини, би следвало Волен Сидеров да се оттегли от заеманата позиция, коментира Атанасов.
В
коментар на изнесените данни, разпространен
от пресцентъра на партия "Атака",
Волен Сидеров посочва, че "това е
поредният опит на Иван Костов и (...) Атанас Атанасов да атакуват председателския пост в комисията за контрол на ДАНС".
Според Сидеров, лидерът на ДСБ Иван Костов се страхува от разкрития за себе си и за това, което е вършил.
Според Атанасов депутатите също трябва да бъдат
проучвани за достъп до класифицирана
информация. Критерият за достъп трябва
да бъде грифът за сигурност, т.е. народните
представители от специализираните
комисии да имат право на достъп до
най-ниските грифове - "Поверително"
и "Секретно", но за най-високото
ниво - "Строго секретно", да бъдат
проучвани, уточни той.
Според него, ако се установи съмнение, депутатите трябва да бъдат отзовавани от тези комисии и това да бъде обявявано пред пленарната зала на Народното събрание.
В отговор на въпрос Атанасов отрече изнасянето на тази информация за Волен Сидеров да има нещо общо с кампанията за предстоящите избори за президент.
Според
информацията, изнесена от Атанасов, в
хода на разследването срещу Сидеров е
направена и операция, при която
сегашният
лидер на "Атака" е получил 1000 лв.
белязани пари,
приложени впоследствие като доказателство.
Атанасов обясни, че от постановлението става ясно, че през този период Волен Сидеров е работел в предприятието "Белнекен" като член на бригадата за фотоуслуги. Той се "почувствал засегнат от това, че не получава възнаграждението, което той изчислил, че трябва да вземе" и предложил на единия си колега да поискат от бригадира Димитър Казаков по 1000 лв.
Така
и направили, но при срещата си с Казаков
Волен Сидеров казал да им се плати, "
в противен случай щял да използва свои
връзки и да направи скандал в предприятието".
Бригадирът отказал. След като напуснал работа Сидеров задържал в себе си един фотоапарат и фотосветкавица, собственост на Казаков. Сменил адреса си и започнал да звъни на бившия си началник и да го заплашвал, че ще го "унищожи". Употребил и израза: "ще ми пълзиш в краката", бил събрал и компрометиращи материали, които щял да използва, ако не му се плати. В едно от обажданията казал дори и че ще го бие и ще върне фотоапарата срещу парите, които изчислил, че му се дължат.
Димитър Казаков се обадил в полицията, там го посъветвали да приеме предложението за клопка. Срещнали се, Казаков дал парите в бял плик, а Волен Сидеров върнал техниката, но на излизане от колата бил арестуван.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!