Пернишкият бизнесмен Красимир Михайлов, собственик на рудник "Ораново", където при срутване във вторник загинаха двама миньори, а други двама още се издирват, бе разпитван в продължение на 4 часа във Второ РУП в Благоевград.
Разпитът е във връзка със започналото досъдебно производство, което трябва да изясни причините за инцидента и има ли виновни. Михайлов бе придружаван от адвокат. Той е бил разпитан като свидетел, след като бе обявен за общодържавно издирване по искане на прокуратурата.
"Не съм се крил. Снощи разбрах, че съм издирван. На първата секунда знаех за аварията, но аз нямам работа там, защото само ще преча. Колко народ се изредиха на мястото на трагедията да правят черен пиар с трагедията на хората, знаете за кои говоря", каза Михайлов пред журналисти при излизането от полицейското управление.
Той съобщи, че ще предостави по 50 000 лева на семействата на двамата загинали миньори.
По повод казаното от министъра на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев, че може да се преразгледа концесионния договор за рудник "Ораново" Красимир Михайлов каза: "Искам да му кажа, че му го подарявам. Нека дойде и развива той българската енергетика".
Бизнесменът твърди, че досега рудникът, в който се копаят въглища за ТЕЦ "Бобов дол", му е донесъл загуби от 5 млн. лева. В мината, която е на няколко километра от Симитли, работят около 300 души от региона.
Едноличен собственик на "Пирин Ораново" ЕООД - дружеството, което експлоатира мината, е "Балкан МК" ЕООД, а на "Балкан МК" ЕООД собственик е Красимир Михайлов.
"Инвестирал съм над 20 млн. лева, в рудника работят перфектни специалисти, включително управителят Валери Манов. Не мога да му подаря рудника на министъра, само защото аз не го държа сам това дружество", заяви още Михайлов.
Той добави, че въгледобивът е въпрос на национална сигурност и не може да бъде закрит.
Концесионният договор на фирма "Пирин Ораново" за добив на въглища при находище "Ораново" млиза в сила през 2005 г. за следващите 35 години.
Договорът предвижда в края на всяка година концесионерът да представи в Министерството на икономиката и енергетиката работния си план за следващата. В случая с рудник "Ораново" това е направено през ноември 2012 г., но министерството, ръководено по това време от Делян Добрев, не се произнася по плана и досега рудникът продължава да работи без одобрен план.
При управлението на служебния министър Асен Василев от министерството на енергетиката изпращат екипна проверка, която констатира нарушения по плащане на концесионната такса, но не и по експлоатацията на находището.
Преди три години, на 5 март 2007 г., при взрив в рудника загинаха двама миньори, след като получиха 80% изгаряния. Други десетима пострадаха по-леко от експлозията.
На 24 октомври същата година свлякла се кална маса уби на място двама миньори.
През март 2010 г. при срутване на въглищен пласт бе ранен миньор, а ден по-рано отново при срутване пострадаха други двама миньори.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!