С лучаят с "Костинбродските бюлетини" ще бъде отново внесен в съда. Това ще стане в разстояние не по-дълго от седмица, заяви главният прокурор Сотир Цацаров.
В деня за размисъл преди предсрочните избори, 11 май 2013 г., при специализирана операция на прокуратурата бяха открити над 400 хил. бюлетини над заявените. Бюлетините бяха открити в печатницата "Мултипринт", собственост на съветник от ГЕРБ в Костинброд.
На въпрос защо се бави делото за "Костинбродските бюлетини" и каква е причината за това – некомпетентност или се оказва политически натиск върху прокуратурата, за да бави този случай, Цацаров каза: "Не мога да коментирам дали е некомпетентност. Политическа поръчка? На кого?".
"Самият факт, че обвинителният акт ще бъде внесен отново категорично не в дълъг срок, мисля, че в съвсем кратък срок, показва, че ние ще се съобразим с указанията на съда... Те не се коментират, а се изпълняват. Аз имам някакво мнение за тях, но ние сме длъжни да изпълним указанията на съда и ще ги изпълним. И сме ги изпълнили. Обвинителният акт, грубо казано, отново е в съда", каза Цацаров
Той припомни, че неотдавна бе приет нов Изборен кодекс. "В него има изменение в Наказателния кодекс, което предвижда наказателна отговорност вече за държане на бюлетини незаконно. В него има разпоредби, които касаят далеч по-различен и строг контрол по отношение на отпечатването им. Сякаш като че ли това беше продиктувано от случая Костинброд", заяви той. "Но да сме се отказали от намерението да внесем обвинителен акт – не", категоричен бе Сотир Цацаров.
"Не е вярно, че отстранихме Камен Ситнилски, за да го "овладеем".
Не смятайте, че осъществявам настъпление срещу Висшия съдебен съвет, за да го овладея". Това заяви главният прокурор Сотир Цацаров във връзка с уволнението на Камен Ситнилски.
Зам.-главният прокурор Камен Ситнилски беше уволнен на 13 март 2014 г. за уронване на престижа на съдебната власт. Решението за освобождаването му беше взето с 16 гласа "за", 5 "против" и трима въздържали се.
Цацаров отхвърли спекулациите, че ВСС е дописал закона и Конституцията, за да го уволни."Как да го допишем?", попита той риторично.
По отношение на мнозинството, с което е взето решението и дали то е съобразено с Конституцията, Цацаров заяви, че "това ще го каже съдът, а няма да го кажа аз или вие, журналистите."
"В крайна сметка е ясно, че решението ще бъде предмет на жалба. Възможни са едни или други правни виждания", каза главният прокурор и още веднъж добави: "Това ще го каже съдът".
На въпрос колко ефективни съдебни производства са образувани за една година срещу политици и олигарси, Цацаров отговори с контравъпрос: "Ако си чукнете назад в Гугъл или проверите в пресата, ще видите. Ефективни? Аз ефективни присъди не налагам. 20 години съм налагал присъди. Какво значи ефективно производство?...Мисля, че за толкова време прокуратурата мръдна доста напред. Ако не сте чели европейския доклад, прочетете го, в Наказателния кодекс няма думата олигарх, а аз работя с тях".
Цацаров коментира инцидента в Лясковец, при който загина антимафиотът Емил Шарков като заяви, че
много бързо сме избягали от реалния проблем и сме отишли на терена на политическото противопоставяне.
Цацаров заяви, че много бързо се е забравила трагедията на едно семейство и проблемите с техническото обезпечаване на Специализирания отряд за борба с тероризма. По думите му вместо това всички дават коментари на инцидента.
Главният прокурор заяви, че не иска да се присъединява нито към "хора на едните, нито към хора на другите", като поясни, че при първият "хор" основната тоналност е политическа. По думите му вторият "хор" е на експерти, от които всеки един има принос към сегашното състояние на МВР. Цацаров заяви, че не им прави чест да коментират подготвеността на спецполицаите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!