Кържев е подсъдим за престъпление по служба.
Според обвинението, от 1 април до 9 юни 2004 г. той е превишил властта и правата си и е иззел функциите на съда по решаване на две граждански дела.
Тогавашният прокурор се опитал да убеди ищеца Георги Стоянов за постигане на спогодба със собствениците на "Вектор АВ" ООД Андрей Заднепровски и Виктор Константинов. За целта призовал Георги Стоянов в прокуратурата и е водил с него разговор, при което го уговарял и склонявал да се откаже изцяло или да намали размера на исканата от него обща сума по делата в размер на 31 154,56 лв.
Освен това прокуратурата обвинява Кържев, че на 8 февруари 2002 г. е склонявал прокурора Петьо Петров да върне на Петър Милев - обвиняем по досъдебно производство, лек автомобил "Опел Вектра", който бил предмет на спор за собственост.
На следващото съдебно заседание ще бъде извършена очна ставка между Кържев и Петров. На нея се очаква да се изяснят въпроси около това колко пъти Петров е бил викан в кабинета на Кържев на 8 февруари 2002 г., кои лица са присъствали на тази среща и въпроси около автомобила на Милев.
Подсъдимият днес даде обяснения пред съда като заяви, че е бил въвлечен насила "в този цирк". Той заяви: "Нека се срамуват всички, които направиха така, че аз да съм тук. Смея да твърдя, че за десет години в Софийската районна прокуратура няма един случай, в който да се срамувам".
Оправдавйки се,
Кържев заяви в съдебната зала, че е борец срещу корупцията и това е причина за проблемите му.
По думите на Кържев, е имал случаи, в които е нарушавал закона, но го е правил, защото е смятал, че защитава справедливостта.
Като постъпил в Районната прокуратура в столицата в края на 1996 г., той заварил „тресавище". Една преписка е била разглеждана от 36 прокурори преди произнасянето. Имало прокурор, който държал в дома си 370 следствени дела.Целта на въведената от него нова организация е била бързо произнасяне по преписките, постъпили в Районната прокуратура. За действията си получил висока оценка от Инспектората на тогавашното Министерство на правосъдието.
За същите свои действия обаче получил изключително негативна оценка от тогавашния градски прокурор на София Нестор Несторов и по негово предложение бил отстранен от поста. Кържев обжалвал пред Върховния административен съд, който година по-късно го възстановява като районен прокурор.
През 2000 г., когато се завърнал на работа, той заварил същата лоша организация каквато била три години по-рано.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!