Симеон Сакскобургготски и сестра му Мария-Луиза окончателно изгубиха собствеността на на бившия царски дворец "Кричим" и ниви от 371,5 дка.
Това стана, след като Върховният касационен съд (ВКС) потвърди решението на Пловдивския апелативен съд, с което беше отхвърлен искът на царското семейство за възстановяване на собствеността на бившия царски дворец "Кричим" и ниви от 371,5 дка.
Решението на Конституционния съд от 1998 г., с което е обявен за противоконституционен Законът за обявяване държавна собственост имотите на семействата на бившите царе Фердинанд и Борис и на техните наследници (1947 г.), няма реституционно действие, смятат от ВКС и от предходните съдилища, разгледали делото.
По тази причина то не може да възстанови пряко права на собственост на ищците върху имота.
Интендантството на Цивилната листа на Негово Величество Царя е държавно юридическо лице от типа на учрежденията, създадено от държавния глава.
То има права да придобива имущество, което обаче е държавно и е с цел нормалното осигуряване на монархическата институция, смятат от ВКС.
Възможностите на Царя и на Интенданството да придобиват имоти не се покриват по никакъв начин, се казва още в решението на съда.
Според магистратите дворецът "Кричим" не е имот, който е придобит от името на Царя и лично за него, в качеството му на частен субект.
Дворецът "Кричим" е един от 17-те царски имота, национализирани през 1947 г., припомня БНР.
След решението на Конституционния съд от 1998 г., с което беше отменен указът за одържавяването им, Симеон Сакскобургготски поиска реституиране на седем имота.
От тях му бяха върнати шест - Врана, Царска Бистрица, Ситняково, две планински хижи в Рила и 16 хил. дка гора.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!