Сигнал за поставено взривно устройство опразни тази сутрин сградата на Съдебна палата в столицата.
Всички бяха евакуирани от сградата и експерти извършиха проверка незабавно, след което сградата отново бе отворена, а разглеждането на делата възобновено.
Сигналът за бомба е подаден от анонимен глас на телефон 112 в 08.15 часа. Анонимният глас казал, че взривът е поставен в Софийски градски съд (СГС), който се помещава в сградата на палатата, уточниха от МВР.
Тази сутрин в СГС трябва да се гледат делата срещу Христо Монов, бивш директор на БДЖ и искането за промяна на мярката за неотклонение на Алексей Петров.
Минути след 8,00 часа тази сутрин, на няколко телефонни поста, в т.ч. и на тел.112 е получен
сигнал за поставено взривно устройство в съдебните палати на площад "Независимост" и на площад "Тракия" във Варна,
съобщиха от Варненския окръжен съд.
За час беше преустановена работата в Съдебната палата на площад "Независимост" и след проверката на техническите служби, в 9,30 ч. бяха възстановени сутрешните заседания във всички отделения на Варненския окръжен съд, а в 10,00 ч. - и насрочените дела в Апелативен съд Варна. Възстановена е и работата с граждани.
След проверка в Съдебната палата на площад "Тракия", в 11,00 продължават заседанията, насрочени за днес в Районния съд, както и обслужването на гражданите.
Председателят на Върховния касационен съд (ВКС) проф. Лазар Груев предложи на правосъдния министър
Диана Ковачева да проведе срещне с вътрешния министър Цветан Цветанов
заради поредния сигнал за бомба в Съдебната палата и в двете палати във Варна. Мотивите на Груев са, че охраната на съдебната власт и на сградата е възложена на дирекция, която е в правосъдното министерство.
На евентуалната среща могат да се огледат системите за сигурност и да се обсъдят мерки за сигурност, тъй като тази ескалация пречи на нормалното функциониране на съдилищата и гледане на делата, от което потърпевши са и гражданите, посочва Груев.
Министърът Диана Ковачева каза по-късно, че ще се срещне с вътрешния министър заради множеството сигнали за бомби в съдилища.
Ковачева обясни, че няма как служителите от съдебната охрана да се занимават с предотвратяването на такива сигнали. Въпреки добрата охрана и техника, трябва да се прави щателна проверка от МВР след сигнали, посочи тя.
Ковачева посочи, че вече е пресечена практиката магистрати и полицаи да не бъдат проверявани при влизане в сградите на съда. Не можело обаче с лека ръка да се отмине сигнал за бомба.
Няма как министърът на правосъдието да накара ВСС да разглежда правила, защото това би означавало, че изпълнителната власт се меси в компетентността на Съвета. Не е работа на Министерството на правосъдието да удря по масата на ВСС и да настоява да се променят правилата, каза Ковачева.
От началото на месец ноември имаше няколко сигнала за бомби в сгради на съдебната власт. На 9 ноември Съдебната палата и Софийският районен съд бяха затворени след сигнал за бомба. На 27 ноември имаше сигнал за бомба в Градския съд.
Междувременно десетки бяха сигналите за бомби в училища в столицата, в големи търговски центрове. Имаше задържани ученици дори. В страната също не липсваха фалшиви заплахи - в кметството в Неделино, в училища във Варна, във Видин, в Бургас, в Районния съд в Исперих, в Съдебната палата в Благоевград.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!