"Законодателство в сферата на противодействие на организираната престъпност трябва да се развие. Не го приемайте като критика, но е нужна еволюция", заяви Светлозар Костов, административен ръководител на Специализираната прокуратура, на конференцията "Върховенство на закона и организирана престъпност".
Костов обясни, че му се иска да се търси "еволюцията" на правната уредба в няколко посоки.
Той посочи съществуващите в някои страни помощни звена от експерти към специализирани прокуратури – "те носят важно експертно знание, каквото прокурорите нямат". Прокурорът разказа, че в рамките на 1 час благодарение на тези експерти в Испания, например, може да се получи пълен финансов и имуществен профил на дадено лице, докато у нас това отнема седмици.
Друг много важен инструмент, който Светлозар Костов посочи, е агентът под прикритие, в чиято полезност, по думите му, няма спор. У нас тази дейността е уредена, набира инерция, всяка година има все повече случаи с използване на агенти под прикритие, каза той.
Проблемът ни е, че сме малка държава и не можем постоянно да използваме едни и същи агенти, отбеляза ръководителят на специализираната прокуратура.
Той посочи и други инструменти, развити в други страни, които биха били полезни и у нас, като забрана за комуникация между обвиняемите. "Тя е нужна, за да се предотврати изчезването на важни доказателства, за да не може престъпният бос от килията да дава указания", обясни Костов.
Той призна, че се опитвал и го е правил в отделни случаи, но все още нито законодателството позволява да бъде масова практика, нито среща разбиране от страна на гилдията.
Друг пример от Испания, който Костов даде е т. нар. вещо разузнаване. Според него това е екзотично, защото у нас такова нещо все още не е коментирано. "Може би трябва да мислим и вървим натам, заради конспиративността и секретност на организираните престъпни групи, особено когато говорим за модерните форми на тероризъм", каза Костов.
Той отбеляза още, че информацията от вътрешните хора, от тези, които са се разкаяли или по някаква друга причина желаят за сътрудничат, е изключително полезна за държавата и за прокуратурата и трябва "да намерим механизмите да получим тази информация, да я вкараме в делото, да предложим нещо на този, който говори, разбира се, тогава когато съдействието е съществено". Костов даде пример със САЩ, където прокурорът преценява дали съдействието е съществено и полезно за делото.
Светлозар Костов описа своята работа и на колегите си в спецпрокуратурата като своеобразна житейска кауза. Някои дори преместиха семействата си, каза той.
Зам.-главният прокурор Ася Петрова призна, че прокуратурата не е оправдала редица обществени очаквания, не е постигнала достатъчния ефект в борбата срещу организираната престъпност, не е успала да даде всички на съд и да защити обвинителната си теза в съдебна зала в очаквания обем.
Въпреки това Петрова е оптимист, че войната не е загубена.По думите й прекалената формалност в процедурите бави разследващите, а статуквото, според нея, обрича на тромавост.
Конференция "Върховенство на закона и организирана престъпност" е организирана от "РискМонитор", Апелативната специализирана прокуратура и Специализираната прокуратура.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!