С пециализираният наказателен съд постанови най-тежката мярка за неотклонение „задържане под стража” за директора на ИА „Автомобилна администрация” Цветелин Цветанов и още 5-ма от задържаните за корупционни схеми, предаде Агенция „Фокус”.
В ареста остават Цветелин Цветанов, Венцислав Генов, Емил Иванов, Пламен Ангелов, Тихомир Вълчев. Спрямо Цветелина Дойчинова и Иван Иванов съдът постанови мярка за неотклонение „домашен арест”.
Съдът заседава цял ден по мерките за неотклонение на задържаните при акция подкупни служители на агенция „Автомобилна администрация”, бившата ДАИ, за които беше поискан постоянен арест.
Корупционната схема е действала в автомобилната администрация повече от година, предаде агенция БГНЕС.
Заседанието по делото, на което се разглежда мярката за неотклонение на седемте задържани, сред които и шефът на ИА „Автомобилна администрация” Цветелин Цветанов, първоначално беше насрочено за 13.30 ч., но след като адвокатите на задържаните не се бяха запознали с документацията, старт беше даден в 15.45 ч.
27 тома са явните и 5 тома засекретените материалите по делото. В хода на разследването са използвани специални разузнавателни средства.
Един от мотивите на съда за обвинението срещу задържаните служители на ИА „Автомобилна администрация” е, че са издавали разпореждания да не се извършват проверки на отделни превозни средства срещу съответна сума, т.нар такса „спокойствие”. Давани са имена на лица, които да не бъдат проверявани.
Освен това, според обвинението на прокуратурата тези разпореждания са давани от изпълнителният директор на агенцията Цветелин Цветанов и от Тихомир Вълчев от град Роман, който е и председател на Общинския съвет в града. Според свидетелските показания на длъжностни лица те са получавали от Цветанов и Вълчев указания да не извършват проверки на някои камиони.
Според свидетелските показания на личния шофьор на Цветанов – Георги Сираков Венцислав Генов е манипулирал резултати от изпити за категория C, а заедно с Вълчев са давали разпоредби да не бъдат проверявани отделни автомобили.
След претърсване на автомобила на Венцислав Генов, са открити множество копирани лични карти, както и предварително подготвени бланки за изпити и други документи. В Цветанов са открити пари в различна валута с обща стойност 185 хил. лв., а в домът му в Долни Дъбник общо 401 900 лв.
Прокурорът посочи, че извън ареста обвинените могат да злоупотребят, защото все още не са освободени от заеманите от тях длъжности.
Адвокат Звезделин Лазаров, който защитава Цветанов, посочи, че задържането е неоснователно.
Той посочи и че прокуратурата има грешки в обвинението. Защитникът каза още, че прокурорската преписка е от декември на 2015 г. и остави отворен въпроса, защо чак сега се повдигат обвиненията.
Според Лазаров в обвинението липсва доказателство за деяние от страна на Цветанов. В записите, които са направени може да се изкаже предположение за съпричастност, т.е. не става ясно какво е неговото участие в тази схема. Лазаров посочи също, че обвинението се гради и на свидетелските показания на трима души – Наталия Девенска, Соня Христова и Георги Сираков.
От показанията на Сираков става ясно, че той е взимал пари, предназначени за Цветанов, но си прибирал част от тях. Освен това става ясно, че той самият е извършвал престъпление и попита дали могат да бъдат приемани показанията на такъв човек.
Цветанов подкрепи думите на адвоката си и посочи, че не е съгласен с обвинението на прокуратурата.
Според адвокат Цонев, който защитава Венцислав Генов, обвинението е шаблонно и няма данни кой и как е организирал тази престъпна група. Освен това, според него намерените документи не доказват нищо.
Относно показанията на Сираков, според адвоката от записите става ясно, че той само е чул, но нищо не е видял. Освен това според него има разминаване между показанията на Сираков и обвинението на прокуратурата.
Адвокат Данков, защитаващ Емил Иванов също посочи, че намерените документи не доказват съпричастност на Иванов към престъпна мрежа и изобщо извършване на престъпление. Освен това според един от записите свидетел казва: „Не си спомням да съм получавал разпореждания от Иванов”.
В рамките на заседанието бяха изслушани и останалите адвокати.
Сред задържаните освен изпълнителния директор на Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация” Цветелин Цветанов, са още Венцислав Генов, Емил Иванов, Пламен Ангелов, Тихомир Вълчев, Цветелина Дойчинова и Иван Иванов. Всичките са обвинени в ръководене и участие в организирана престъпна група, създадена от длъжностни лица с цел вземане на подкупи.
Скандалът в ДАИ гръмна на 30 март, когато в специализирана акция на ДАНС, ГДБОП и специализираната прокуратура беше арестуван шефът на агенция „Автомобилна администрация” Цветелин Цветанов.
На следващият ден акцията стана национална и главният прокурор Сотир Цацаров съобщи, че задържаните вече са 16, а впоследствие тази цифра нарасна до 18 души. В дома на Цветанов бяха открити 175 000 лева, а още 400 000 бяха иззети от тайник в гардероб от жилището на тъста му. Скривалището беше наречено от разследващите „Пещерата на Аладин”. Общо органите на реда намериха 1,5 млн. лв., събрани от подкупи, а се очаква тази сума да набъбне.
Ценоразписите на ДАИ, които лъснаха при акциите, не били тайна и всички знаели, че шофьорската книжка струва 3500 лв., посочи на 1 април шефът на Съюза на превозвачите Красимир Лалов. Полицейски шефове и прокурори се договорили с премиера Борисов, че купените шофьорски книжки трябва да се отнемат.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!