О кръжната прокуратура в Пловдив привлече към наказателна отговорност за укриване на данъци в особено големи размери двама управители на таксиметрови фирми в Пловдив, съобщиха от държавното обвинение.
По първото досъдебно производство към наказателна отговорност е привлечен управител на две дружества, притежаващи лиценз за извършване на таксиметров превоз на пътници, за това, че в периода 2 април 2012 г. – 31 март 2015 г. е избегнал установяването и плащането на
данъчни задължения в общ размер 1 580 153,43 лв.,
представляващи корпоративен данък за двете дружества.
На 3 април обвиняемият е арестуван.
По второто досъдебно производство към наказателна отговорност са привлечени управителя на таксиметрова фирма и двама негови съучастници – подбудители и помагачи, за това, че в периода 31 март 2014 г. – 31 март 2015 г. са избегнали установяването и плащането на
данъчни задължения в особено големи размери – общо 200 хил. лв. за финансовите 2013 и 2014 г.
Спрямо всеки един от обвиняемите е постановено задържане за срок от 72 часа. Предстои днес Окръжната прокуратура да внесе искане за вземане на мярка за неотклонение „задържане под стража”.
В хода на проверката е установено още, че
600 от общо 1700 таксиметрови автомобила в Пловдив не са плащали каквито и да било данъци за резултатите от дейността си.
Констатирано е, че до 2007 г., до който момент за извършване на таксиметрова дейност е бил заплащан патент, фискалните приходи от дейността на територията на Пловдив са възлизали на около 750 хил. лв. годишно. След тази дата и към момента приходите от данък печалба на дружества, притежаващи лиценз за извършване на таксиметрови превози, не надвишават 60 хил. лв. годишно, като през 2014 г. са били платени едва 26 хил. лв. корпоративен данък.
Предвид над 25-кратно понижение на заплащаните от извършващите таксиметрова дейност данъци на фона на липса на намаляване на броя на автомобилите, през пролетта Окръжната прокуратура е направила предложение до данъчната администрация за предприемане на действия по реализиране на законодателни промени в пакета данъчни закони.
Установено е също така, че
по-голямата част от регистрираните от таксиметрови компании в ДАИ фискални устройства не са регистрирани в НАП
и липсва съответна комуникация по този въпрос между двете институции, както и че към момента не са налице ефективни механизми за отнемане на лицензи за извършване на таксиметрова дейност при констатиране на нарушения.
Кои са неписаните правила на таксиметровите шофьори в столицата пък можете да си припомните във видеото:
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!