С ъветът на Европа препоръчва на България да подобри законодателството си, свързано с прането на пари.
Това се посочва в оповестения днес доклад на експертната комисия за оценка на мерките срещу прането на пари и финансирането на тероризма.
В доклада се казва, че според оценка на българските власти от 2010 г., свързана с основни сектори на икономиката, най-често пари перат международни престъпни групи, които влагат спечелените в чужбина средства в българската финансова система. Комисията препоръчва
обхватът на българското законодателство срещу изпирането на пари да бъде разширен,
като засегне злоупотребите с авторското право, пазарните манипулации, търговията с вътрешна информация, както и всички видове финансиране на тероризма.
Смята се, че
българското законодателство за отнемането на имущество е широкообхватно, но резултатите от прилагането му са под очакванията.
Експертите са записали, че в сравнение с финансовите щети, причинени от икономически престъпления, общата стойност на отнетото престъпно имущество е ниска. Българските власти са насърчени да отдадат по-голямо значение на отнемането на състояние, добито по престъпен начин.
Докладът отчита, че българското законодателство по отношение на прането на пари в цялост
отговаря на международните стандарти.
Допълва се, че финансовият сектор е показал, че разбира ясно задълженията си в установяването на самоличността на своите клиенти.
В доклада е дадена добра оценка за дейността и независимостта на специализираната административна дирекция "Финансово разузнаване" към ДАНС.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!