Главният прокурор не намира основания за отговорност на прокурор Василев. Това е изводът от незабавната проверка на действията на зам.-градския прокурор Роман Василев при изготвяне и отправяне на искания за използване СРС-та разпоредена от главния прокурор Сотир Цацаров, на 11 април 2013 г., съобщиха от прокуратурата.
Проверката, която продължила само един ден е разпоредена и се отнася за искания по Закона за специалните разузнавателни средства, подписани от прокурор Василев по досъдебно производство, както се отбелязва в съобщението по делото срещу бившия военен министър Николай Цонев, финансиста Тенчо Попов и съдията Петър Сантиров. Тази проверка е била възложена лично на заместник на главния прокурор.
Обяснения в тази проверка са дали Роман Василев, Цветлин Йовчев - председател на ДАНС към м. март 2010 г., когато са извършвани действията по разследване по делото и от Иван Москов, специален агент в ДАНС по същото време.
"Г-н Йовчев е подписал разпорежданията по чл. 16 ал. 2 ЗСРС след писмените разрешения на съдии, тъй като специалните разузнавателни средства са били прилагани от специализирана дирекция на ДАНС, а г-н Москов е бил ангажиран с оперативни действия. Изискани са и допълнителни данни, включително преписки, водени в Инспектората на Върховната касационна прокуратура по отношение на заместника на градския прокурор", се казва в съобщението.
Така от материалите, събрани при проверката и основно от обясненията на бившите служители на ДАНС проверяващите установили 3 извода. Първият е, че "всички действия, извършени от прокурор Василев в хода на разследването по досъдебното производство, са били координирани с екипа, на който това разследване е било възложено и са били изцяло съгласувани с ръководството на прокуратурата - със заместник на главния прокурор".
Същият извод, според проверяващите категорично може да се направи и по отношение на "изготвянето, подписването и отправянето от Роман Василев, като наблюдаващ прокурор, на исканията за използване на специални разузнавателни средства спрямо Попов, Сантиров и Цонев".
Третият извод е, че данните за фактите и обстоятелствата, които дават основание да се предполага, че се подготвя даване на подкуп, които Роман Василев посочил, т.е. че това стане в Пловдив "са били предоставени на наблюдаващия прокурор от оперативни работници на ДАНС". "Изготвянето на такова искане до съответния съд също е било предмет на съгласуване с екипа и със заместник на главния прокурор", сочи резултатът от в проверката.
Оказа се, че днес сутринта Роман Василев е внесъл, чрез главния прокурор, до Висшия съдебен съвет,
заявление за подаване на оставка.
Днес следобед главният прокурор получава доклада от тази експресна проверка и така отказва да приеме заявлението и да го представи на Висшия съдебен съвет. Мотивът му са изводите, че Роман Василев е съгласувал действията си с административните му ръководители. "Именно по тази причина главният прокурор не намира основания за отговорност на прокурор Василев", заключва съобщението.
Главният прокурор Сотир Цацаров призна вчера, че зам.-градският прокурор на София Роман Василев го е подвел при искането за използване на СРС. Именно Цацаров в качеството си на председател на Окръжния съд в Пловдив през 2010 г. разреши на Роман Василев използването на СРС-та по отношение на Тенчо Попов, тъй като зам.-градският прокурор го уверил, че Тенчо Попов ще има среща във връзка с корупционната схема именно в Пловдив. Подобна среща действително имаше, но тя се проведе в София. "Законът е заобиколен, но Роман Василев е подвел мен. Ако тръгна да правя нещо срещу него, ще излезе, че го правя, защото той е подвел мен", заяви днес Цацаров.
Проверката за използването на СРС-та от МВР се извършва от 10 прокурори. Казано им е от мен, че имат пълна свобода и че каквото и да констатират, главният прокурор ще стои зад гърба им. Не си мислете, че проверката е в ръцете на зам.-градския прокурор на София Роман Василев. Всяка сутрин и всяка вечер резултатите от проверките се докладват на мен, каза още Цацаров. Той обясни, че в началото на другата седмица се очаква да са готови резултатите от проверката за използването на СРС от МВР. Щом стигнахме да изземем автомобил от паркинга на МВР не сме го взели, за да го запазим от дъжда в гаража си, изтъкна той.
"Всеки съдия работи с едно искане за използване на СРС. В искането има фактическа обстановка, в която е описано какво и къде ще се случи. Съдиите нямат право по закон да изискат оперативното дело или досъдебното производство. Съдиите работят на доверие и това доверие е самото искане за използване на СРС", обясни той.
"Заобикалянето на подсъдността очевидно е възможно и се прави. Проблемът е упоритото нежелание законът да бъде променен, така че да се създаде регистър на СРС, действащи в страната, и да се посочат в закона ясни правила за подсъдност, а не просто да се каже при съответния председател на Окръжен съд", коментира още Цацаров.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!