Прокуратурата е образувала дело за пране на пари срещу лидера на ДПС Ахмед Доган, съобщи DarikNews, цитирайки източник, близък до разследването.
Делото е във връзка с получената от Доган сума от 1,5 млн. лв. по силата на договор за консултантски услуги по четири мегапроекта на кабинета "Станишев" - хидровъзел "Цанков камък", "Доспат", каскада "Горна Арда" и язовир "Тунджа".
Изплащането на парите е уредено с договор от януари 2008 г. между Ахмед Демир Доган и Института по минно дело чрез "Минстрой холдинг", представляван от Николай Вълканов.
По силата на този документ лидерът на ДПС става "мениджър на проучванията" за "Цанков камък" и останалите три хидроенергийни обекта.
Заради имунитета на Доган то официално се води срещу неизвестен извършител, пояснява "Дневник".
По-рано днес говорителката на главния прокурор Стелиана Кожухарова съобщи, че общо девет досъдебни производства и проверки се водят в прокуратурата по различни енергийни проекти.
По думите й досъдебните производства са пет, а проверките - четири.
Една от тях е прекратена, тъй като не е установено нарушение. Тя касае изразходване на 300 млн. лева за закупуване на акции в АЕЦ "Белене".
Парите били одобрени с постановление на Министерския съвет от 27 октомври 2008 г.
Две от образуваните досъдебни производства касаят АЕЦ "Белене", едно е за "Цанков камък", едно - за НЕК. Върви проверка и в ТЕЦ "Марица - Изток - 2".
Кожухарова не посочи дали разследването е свързано с лидера на ДПС.
Засега от прокуратурата не уточняват срещу колко лица се водят проверките и досъдебните производства.
Те са основно за пране на пари, неизгодни сделки и длъжностно престъпление.
Междувеременно заместник-министърът на икономиката, енергетиката и туризма Мая Христова съобщи, че държавата ще се опита
да обедини всички държавни електроенергийни компании в една структура,
в която водеща ще бъде Националната електрическа компания (НЕК). Христова посочи, че идеята за обединението на електроенергийните компании цели да се постигне стабилитет по отношение на активите на дружествата, а НЕК да стане водещ търговец на електроeнeргия.
В отговор на въпрос дали компаниите ще бъдат обединени след средата на годината, когато се очаква да бъде разформирован БЕХ, Христова заяви, че всичко по отношение на новото обединение на компании ще бъде решено преди разформироването на холдинга.
Активите на всички държавни енергийни компании са на по-малка стойност от стойността, на която се изчислява АЕЦ "Белене", каза още тя.
Тя коментира, че идеята при създаването на Българския енергиен холдинг (БЕХ) е била активите, които се генерират в него, да могат да обезпечат строежа на АЕЦ "Белене", но това вече не е осъществимо.
До момента БЕХ само по документи е поемал задължения към големите енергийни проекти като "Набуко", "Южен поток", "АЕЦ Белене", а финансови плащания по тях не е имало, посочи още Христова.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!