Бг гарските разходи за съдилищата са сред най-високите в Европа като дял от брутния вътрешен продукт (БВП) на човек от населението.
Това бе отчетено днес на форума "Оценка за изпълнението на стратегията за съдебна реформа" в Гранд хотел "София" в столицата.
България харчи значително повече от голяма част от западни страни като Швеция, Финландия, Франция и др., се казва в оценка на експертите от институт "Отворено общество".
Бюджетът на съдебната ни власт е нараснал с 506% за периода 1998-2008г.
За сравнение, разходите по консолидирания бюджет са се увеличили с едва 192% за същия период, казват от института.
"Подобреното материално положение на магистратурата не води до по-добро, качествено и достъпно правосъдие за гражданите, нито увеличава тяхното доверие в системата.
Напротив, обществените представи за корупция нарастват многократно", се казва още в оценката на института.
В България доверието както в съдебната власт, така и в полицията най-ниско в сравнение с всички страни от Европейски съюз и страните кандидатки.
Около 65% от българите не са склонни да се доверят на полицията, а само 25% са склонни да й се доверят.
Средното ниво в ЕС е 35% недоверие и 63% доверие в полицията, а във Финландия 91% от гражданите имат доверие в полицията.
По отношение на финансирането на прокуратурата страната ни е шесто място в Европа.
Бюджетът за обществен ред и сигурност в България е сред най-високите в целия Европейски съюз (ЕС), тоест системата е свръхфинансирана.
Голяма част от бюджета на МВР отива за заплати - броят на полицейските служители е вторият най-висок в ЕС, казаха още от "Отворено общество".
Въпреки това не е оправдано да се удовлетворяват социалните искания на полицаите за сметка на увеличение на обществените разходи, по-скоро ресурса е в реформиране на системата и подобряване на ефективността, се казва в оценката на Институт „Отворено общество".
Регистрираната престъпност в България е сред най-ниските в ЕС, но тя далеч не отразява реалната картина в страната.
България е на четвърто място в ЕС и на пето - ако се включат страните кандидатки - но не по най-малко, а по най-много престъпност (на база на брой убийства), твърдят в анализа си експертите.
За борбата с корупцията в съдебната система говори Диана Ковачева от асоциация "Прозрачност без граници".
Според нея са изпълнени 80% от мерките в стратегията, но те не са дали конкретен резултат.
Причината за това е, че мерките са твърде общи и трудно се поддават на измерване на фона на динамичната промяна в българското законодателство, заяви тя.
Положителните страни в тази особено критикувана сфера са създаването на интернет страница, приемането на етичен кодекс на магистратите, координирането на дейността на антикорупционните звена, създаването на инспектората към ВСС и др.
Сред участниците във форума са представители на Министерството на правосъдието, парламентарни комисии, ВСС, Висшия адвокатски съвет, Министерство на вътрешните работи и др., съвместно с експерти от неправителствени организации, организирани от институт "Отворено общество" и с участието на министъра на правосъдието Миглена Тачева.
Сред обсъжданите теми са борбата с корупцията в съдебната система, публичното финансиране на правосъдието, реформата в съдебното изпълнение и др.
Разходите ни за съдилища са сред най-високите в Европа
Бюджетът на съдебната власт е нараснал с 506% за периода 1998-2008 г.
19 май 2009, 12:41
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!