С офийският градски съд (СГС) заседава по делото за надтиражните бюлетини, открити в деня за размисъл преди предсрочните парламентарни избори през май 2013 г. в печатница „Мултипринт“ в Костинброд.
Единствен подсъдим по т.нар. „костинбродска афера“ е бившият главен секретар на Министерския съвет Росен Желязков.
Бившият премиер Марин Райков и бившият служебен правосъден министър Драгомир Йорданов са призовани като свидетели по делото във връзка с ангажиментите им към организацията на вота през май 2013 г. Преди да даде показания пред съда, Райков коментира пред журналисти аферата „Костинброд“, но отказа да назове кои са институциите или хората, които са били в основата на скандала.
„Този скандал спихна като суфле и се трансформира до едно просто обвинение
за наличието или липсата на контрол върху печатането на бюлетините от страна на главния секретар“, заяви той, цитиран от БНР.
Пред съда Райков коментира, че случилото се в деня за размисъл е целенасочено, тъй като през цялото време се е търсел начин да бъде взривен изборният процес. Според Райков това се е виждало от изявления на политици, които са казвали, че ако не спечелят изборите, това означава, че вотът е опорочен. За бившия служебен премиер случилото се в печатницата в Костинброд в деня за размисъл е
„изцяло мотивирано от политически съображения,
за да бъде намерено предварително извинение за нарушаване на този ден“.
За разпит са призовани и служители на дирекцията в Министерския съвет, която на предишните предсрочни парламентарни избори е отговаряла директно за организацията на изборния процес.
Дотук показания дадоха служители и шефове в печатницата в Костинброд, които обясняваха пред съда технологията, по която Мултипринт“ е печатала бюлетините за предсрочните парламентарни избори миналия май. Свидетели по делото обясниха, че заснетите и показани от Прокуратурата бюлетини са били т.нар. „технологичен брак“ и с тях не е имало как да се гласува.
Скандалът „Костинброд“ гръмна на 11 май миналата година – в деня за размисъл преди предсрочните парламентарни избори. Тогава при акция на прокуратурата и ДАНС в печатницата в града бяха открити 350 хил. незаконни бюлетини, отпечатани извън тиража по договора с МС. Назначената от прокуратурата експертиза показа, че общо откритите в печатницата бюлетини са 480 хил., като малко над 351 хил. от тях са били напълно годни за урните.
В края на годината прокуратурата внесе в съда обвинителен акт срещу Желязков за престъпление по служба заради неосъществения контрол върху бюлетините. Престъплението се наказва със затвор от 1 до 8 години.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!