С поред Софийския градски съд прокуратурата е събрала достатъчно доказателства срещу трима от четиримата задържани служители на Корпоративна търговска банка (КТБ).
Над девет часа бяха необходими на съда, за да стигне до решение, като началото на заседанието бе дадено минути след 17 ч. в неделя, а решението на съдия Пенка Велинова бе изчетено пред обвиняемите малко преди 3 ч. в понеделник.
Съдът прецени, че
в ареста трябва да останат главният касиер на банката Маргарита Петрова и зам.-главният счетоводител Борислава Тренева-Кючукова.
На главния счетоводител на КТБ Мария Димова беше наложена мярка за неотклонение „домашен арест“ заради влошеното ѝ здравословно състояние.
Съдът прецени, че прокуратурата не разполага с достатъчно доказателства срещу изпълнителния директор на КТБ Орлин Русев, на когото беше наложена мярка „парична гаранция“ 10 хил. лв.
Четиримата са обвинени за длъжностно присвояване на близо 206 млн. лв. и прокуратурата беше поискала постоянен арест за всички.
Има данни за извършено от Цветан Василев престъпление, но срещу него няма обвинение. Това е констатацията на съдия Велинова, цитирана от Нова ТВ.
Още преди началото на заседанието в неделя защитата разкри пред журналисти, че
държавното обвинение е променило своята първоначална версия,
която стъпваше на сигнала на БНБ и се е отказала от обвинението, че на 19 юни от КТБ са били изнесени близо 206 млн. лв. с чували.
Вместо това в постановлението за привличане като обвиняеми бе записано, че от края на 2011 г. до 19 юни 2014 г. тази сума е изнесена на части от КТБ.
„Всичко ще се завоалира, Цветан Василев ще излезе невинен, а истината няма да излезе наяве“,
смята журналистката Илиана Беновска.
„Трябва да погледнем на въпроса по следния начин: не да се привличат касиерки, управители, подуправители, а Иван Искров трябва да даде публичен отчет какъв контрол е упражнявал върху КТБ. В момента той се крие зад закона, защото така му е удобно“, каза тя пред Нова ТВ.
Според нея вътрешният министър Цветлин Йовчев също трябва да излезе да отговори на някои въпроси, като например „къде е спала ДАНС“, която има за задача да следи чувствителните процеси в държавата.
„Нека се види цялата история. КГТ започна да захлебва по времето на „Тройната коалиция”, а разцъфтя по времето на ГЕРБ“, заяви Беновска.
Журналистката Петя Владимирова коментира
темата за извънредното законодателство, което БНБ предложи за решаване на проблема с КТБ.
„Имам една хипотеза за това защо се тръгва към извънредно законодателство. Иван Искров трябваше след тези съобщени сензации да покрие извънредните мерки, измислен от политиците. Този скандал е политико-икономически-олигархически“, с мнението на Василева.
Тя коментира, че в момента законодателството позволява КТБ да бъде поставена в несъстоятелност.
„Но тази процедура е прозрачна. А като се тръгне към извънредно законодателство и като се одържави една здрава банка като „Креди Агрикол” всичко ще бъде заметено. Тогава създават всички правомощия за финансовия министър. Разчиства се пътя напред, защото олигархичният кръг, който стои зад едната страна от този конфликт – корпорацията „Пеевски“, се надява оттук нататък да назначава всички финансови министри“, заяви Петя Владимирова.
По думите ѝ в момента се удря Цветан Василев, а се пази Делян Пеевски.
„Това не е одържавяване на „Креди Агрикол”, това е кражба“, допълни тя:
Вижте още във видеото:
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!