Ръководителят на Апелативната специализирана прокуратура Борислав Сарафов внесе във ВСС предложение за освобождаване на Галя Гугушева като зам.-ръководител на Апелативната специализирана прокуратура и преназначаването й като редови прокурор в АСП.
Предложението на Сарафов се основава на разпростиращите се в публичното пространство съмнения за липса на морални качества на прокурор Гугушева да заеме поста конституционен съдия.
Срещу нея постъпиха няколко сигнала, свързани със съмнения за незаконен бизнес на семейството й, както и за неспазване на принципа за случайното разпределение на дела в спецпрокуратурата.
Тези съмнения предизвикаха отказ от подкрепа на кандидатурата й в Народното събрание и оттегляне на кандидатурата от самата Гугушева.
Според Борислав Сарафов е недопустимо прокурор, над когото тегне и най-малка сянка на съмнение за неговите морални качества, да заема и изпълнява длъжността заместник-административен ръководител в Апелативна специализирана прокуратура.
Позицията на ръководителя на АСП е категорична, независимо от резултатите на извършващите се в момента данъчни и имотни проверки на прокурор Гугушева.
Борислав Сарафов е информирал Галя Гугушева за решението си.
Същевременно изпълняващият длъжността главен прокурор
Бойко Найденов разпореди на Инспектората към Върховната касационна прокуратура (ВКП) да образува пълна проверка срещу нея.
Проверката във ВКП ще обхваща всички данни за имотното състояние на Гугушева и семейството й, както и съмненията за пране на пари, детайлно описани в един от сигналите срещу нея, подадени до парламента миналата седмица.
Сагата с неуспеха на Народното събрание да избере втори съдия в КС
от квотата си (първият беше Анастас Анастасов, който вече встъпи в длъжност) започна със скандала около избраната от НС съдия Венета Марковска и стигна до разцепването на СДС, както и до размяна на реплики между вътрешния министър и президента.
Съмненията за корупционно поведение на избраната от НС Венета Марковска стигнаха до Брюксел, а президентът Плевнелиев си тръгна от церемонията по встъпването й в длъжност и тя не успя да положи клетва.
Впоследствие решението на НС бе отменено, Марковска се пенсионира, а премиерът Бойко Борисов поиска от СДС да издигне кандидат за Конституционния съд. Това доведе до пълно разцепление сред сините, след като депутатите от Синята коалиция заявиха, че няма да внесат ничия кандидатура.
Ръководството на СДС първоначално предложи Петър Стоянов, но няколко дни по-късно той обяви, че не приема номинацията заради международните си ангажименти.
Това доведе до номинацията на Гугушева, която бе внесена в Народното събрание от трима независими депутати - отцепници от "Атака", които имаха проблеми с правилното произнасяне на името на магистрата на пресконференцията по представянето на номинацията.
След няколкото сигнала срещу Гугушева, постъпили в НС, по-рано днес тя оттегли кандидатурата си.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!