Ж ители на наводнения град Мизия излязоха на протест с искане за бърза реакция на институциите, за да се възстановят пострадалите им домове, съобщи БНР.
Домовете на 1200 души са негодни за живеене. Две трети от наводнените близо 700 къщи подлежат на основен ремонт, а 103 постройки са срутени или трябва да бъдат съборени.
Пострадалите искат бърза реакция на институциите
и повечето от тях не могат да допуснат, че им предстои да живеят във фургони. Кметът на града Виолин Крушовенски каза, че все още се оценява финансовият размер на щетите. Той настоя за законодателни промени, защото обезщетенията въз основа на данъчните оценки на домовете ще бъдат минимални. Проблемите на бедстващия град ще бъдат обсъдени на общогардско събрание тази вечер.
Само два язовира във Врачанско са с частично прекъсване в стените -
борованските язовири "Стубеля" и "Церов дол", показват резултатите от направените огледи на 39 язовира в областта. Водните количества от тези два водоема са се оттекли в язовир "Братковец", който е без констатирани технически нарушения.
От 39 язовира на територията на област Враца само 4 не са преливали (Рогозен 2", "Лековит кладенец", "Руменя" и Под кръста"), всички останали 35 язовира са преливали през своите преливници, а 12 от тях са преливали и през най-високите части от тях.
Огледите на язовирите са направени от 12 до 20 август тази година в рамките на досъдебното производство за причиняване по непредпазливост на наводнението в Мизия. Целта на огледите е била да се фиксира техническото състояние на обектите, количествата водни маси в тях, състоянието на подпорни стени, преливници и др.
За целта в тези огледи е ангажирано участие на експерт - инженер при "Напоителни системи", като отразеното състояние на обектите е фиксирано чрез тяхното фотозаснемане от специалисти-технически помощници.
На 21 август е извършен оглед на коритото на река Скът в Мизия. Констатирано е наличието на храстовидна растителност и единични дървета със средна дебелина. От прокуратурата твърдят, че
до настоящия момент не е установена причина за настъпилото наводнение в Мизия
и наличните хипотези, изнесени в средствата за масова информация не могат да бъдат потвърдени. От държавното обвинение уточняват, че причините за бедствието биха могли да се изведат едва след събиране на посочените писмени и гласни доказателства и тяхното съпоставяне, а именно – количества валежи, релеф на водосбора на река Скът, техническото състояние и стопанисването на язовирите по нейното поречие, състоянието на речното корито.
По делото предстои да се назначат комплексни експертизи с участието на хабилитирани вещи лица от БАН, УАСГ и др. институции. Тяхното заключение ще се основава на събраните в хода на разследването доказателства, като само след извършване на това експертно заключение ще може да се посочат с категоричност причините, довели до настъпилото бедствие, заявяват още от прокуратурата.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!