С пециализираният наказателен съд освободи тримата задържани след акцията в хотел „Маринела“ – това са синът на фамилията Вълчо Арабаджиев, както и Ромелия Кирилова и Елена Караянчева. Всеки от тях
трябва да внесе гаранция от 20 хил. лв.
Съдът отхвърли доводите на прокуратурта, че има опасност тримата да се укрият или да извършат друго престъпление. Не се съгласи и с аргумента на държавното обвинение, че фактът, че Вълчо Арабаджиев учи в Лондон и много дълго време пребивава там е причина той да бъде задържан в ареста, защото може да се укрие във Великобритания, тъй като според съда това означава, че трябва да се ограничава свободното движение на хора, стоки и услуги на територията на ЕС.
В мотивите към съдебното определение съдът записа още, че Вълчо Арабаджиев през по-голямата част от съзнателния си живот е живял извън България и
може да се допусне, че не може да знае или да предполага какъв е произходът на парите на родителите му,
които той е съхранявал в банкови сейфове на свое име.
Родителите му Ветко и Маринела Арабаджиеви
не са на почивка, а се укриват.
Това заяви зам.-главният прокурор Иван Гешев в "Здравей, България" по NOVA. "Към момента на провеждането на действията по разследването са се намирали във Франция, сега не мога да кажа къде са. Предприети са всякакви възможни действия за издирването им. Обявени са за издирване както от Интерпол, така и с европейска заповед за арест. Така че не са на почивка, а се укриват", категоричен е той.
Издирват Ветко и Маринела Арабаджиеви, синът им е обвинен
Гешев уточни, че прокуратурата не е искала мярката за неотклонение на Вълчо Арабаджиев да се гледа при закрити врата, това е било искане на адвокатите.
„Защитата се притеснява, прокуратурата не се притеснява от нищо”,
заяви Гешев.
По думите му фамилията е разработвана от месеци. „Периодът е от януари, но предвид намерени доказателства ще бъде разширен. Едно от намерените неща е екселска таблица от 2008 година до момента, в която в табличен вид са описани невнесените данъци само от захарния комбинат в Пловдив от 2008 година до настоящия момент, съответно и фирмите, през които е станало това. Тази сума, според тази таблица, е десетки милиони левове, може да станат и над 100 милиона”, заяви Гешов. „Явно ще бъде разширен периодът на разследването”.
Относно откритите при акцията 10 млн. лв., Гешев обясни, че те са изтеглени от клонове на банките извън София. Това е станало 20 дни преди акцията. „Това са изпрани пари, това е приел и съдът вчера”, заяви Гешев. Той заяви още, че прокуратурата ще протестира мярката на Вълчо Арабаджиев.
Бившият директор на Централна служба за борба с организираната престъпност (ЦСБОП – днес ГДБОП) и преподавател в НБУ Тихомир Стойчев коментира в „Здравей, България“ по NOVA, че не е
ясно колко е ефективно разследването на Ветко и Маринела Арабаджиеви щом те двамата са пуснати да излязат извън граница.
„След като е развита обвинителна хипотеза и лицата са наблюдавани, когато те излизат извън граница следва да бъдат задържани“, смята Стойчев. По негови думи от самото начало, когато е създаден ЦСБОП през 1991 г. са се натрупали данни за лица, които са забогатели по странен начин. Но тогава съдебната власт не се е задействала.
Тихомир Безлов от Центъра за изследване на демокрацията каза, че същността на подобен тип измами е, че фирмите са регистрирани на името на социално слаби лица, а след това парите се предават по верига от посредници. Така когато данъчните отидат да вземат дължимите от фирмата пари, се оказва, че един възрастен човек или бездомник дължи милиони.
Според него може да се търси аналогия със случая с Митьо Очите или дори с този на КТБ.
„Вероятно те са знаели, че ги разработват.
При една такава дълга операция информацията изтича“, заяви Тихомир Безлов.
В събота от държавното обвинение заявиха, че малкият син на семейство Арабаджиеви е обвинен за пране на пари. Междувременно
Ветко и Маринела Арабаджиеви се сдобиха с европейска заповед за арест.
Прокуратурата е поискала от Интерпол да започне издирване на двамата като част от разследването на престъпна група за укриване на данъци и пране на пари.
Преди няколко днипрокуратурата съобщи, че е наясно, че двамата са на почивка във Франция, от която не са се прибрали. Те са с обвинение за участие в организирана престъпна група и данъчни престъпления.
Специализираната акция на спепрокуратурата беше проведена в петък. При претърсване на адреси, хотели и домове са намерени 10 милиона в брой, като по-голямата част от тях са в евро, заяви през уикенда заместник-главният прокурор Иван Гешев. Парите изскачали отвсякъде.
КАКВО НАМЕРИХА РАЗСЛЕДВАЩИТЕ (СНИМКИ)
Зам.-главният прокурор добави, че са иззети 6 луксозни автомобили, сред които Ролс Ройс, Бентли и там разследването има за задача да разбере как са придобити тези коли. По изчисления на Гешев оценката им грубо върви около 5-10 млн. лв.
Той каза, че
когато купуваш самолети и коли трябва да си плащаш данъците
и даде пример с една от разследваните фирми, които са имали офиси в двата хотела, която е извършила данъчно престъпление като е внесла за един месец 1000 лв. данъци и е спестила 606 хил. лв.
Зам.-главният прокурор разкри, че разследваните фирми са десетки. Гешев добави, че специализираната прокуратура има данни, че те са укривали данъци от февруари тази година и най-вероятно периметърът на разследването ще обхване и минали периоди.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!